Banko kodai: jų tipai ir paskirtys

Banko kodai yra labai svarbūs tiek finansų įstaigoms, tiek klientams, nes jie naudojami pinigams iš vienos sąskaitos į kitą pervesti ir palengvina pinigų pervedimo procesą. Per pastaruosius kelis dešimtmečius labai išplitus elektroninei bankininkystei, banko kodai tapo svarbesni nei bet kada anksčiau, nes klientams suteikia saugų ir veiksmingą būdą atlikti mokėjimus. Šiame straipsnyje aptarsime, kas yra banko kodai ir kaip jie veikia.

Kas yra banko kodas?

Banko kodas – tai raidinis-skaitmeninis identifikavimo kodas, priskiriamas konkrečiam bankui ar finansų įstaigai. Jį klientai paprastai naudoja siųsdami pinigus elektroniniu būdu iš vienos banko sąskaitos į kitą. Kodą sudaro kelios dalys, pavyzdžiui, šalies kodas, maršruto numeris (ABA), rūšiavimo kodas ir SWIFT/BIC.

Bankų kodai visame pasaulyje

Įvairiose pasaulio šalyse bankai naudoja skirtingus kodus, kad galėtų save identifikuoti. Pavyzdžiui:

  • Jungtinėse Amerikos Valstijose bankai naudoja maršrutinį numerį (ABA); tai devynių skaitmenų kodas, kuris nurodo, kur turėtų būti siunčiamos lėšos atliekant bankinius pervedimus ar kitus elektroninius mokėjimus tarp dviejų JAV esančių sąskaitų.
  • Kanadoje bankai naudoja tranzito numerį (dar vadinamą filialo numeriu), kuris yra aštuonių skaitmenų skaitmeninis kodas, identifikuojantis, kuriame banko įstaigos filiale yra klientų sąskaitos; jis taip pat padeda atlikti automatizuotas kliringo namų operacijas ir užsakyti užsienio valiutos pavedimus.
  • Europoje bankai naudoja IBAN (tarptautinius banko sąskaitų numerius) arba SWIFT/BIC (Pasaulinės tarpbankinės finansinės telekomunikacijos draugijos / banko identifikavimo kodą). IBAN yra unikalūs konkrečių tarptautinių bankų sąskaitų identifikatoriai; šiuos numerius gali sudaryti iki 34 simbolių, jie gali būti sudaryti iš raidžių ir skaičių. SWIFT/BIC yra tarptautinėse operacijose dalyvaujančių bankų identifikatoriai; juos paprastai sudaro 8 arba 11 skaitmenų, priklausomai nuo geografinės vietos.

Įvairūs bankų kodų tipai

Yra daug skirtingų tipų bankų kodų, kurie gali būti naudojami atsižvelgiant į kliento poreikius:

  • ACH paskirstymo numeriai: ACH (Automated Clearing House) numerius finansų įstaigos naudoja norėdamos elektroniniu būdu siųsti arba gauti tiesioginius indėlius. Šie devynženkliai numeriai paprastai prasideda nuo 01 iki 12 arba nuo 21 iki 32, priklausomai nuo to, iš kurio JAV regiono siunčiamos arba gaunamos lėšos; šią informaciją galima rasti finansų įstaigos pateiktuose čekiuose arba įmokų kvituose, taip pat internete per jos svetainę arba mobiliąją programėlę. Kiekvienas ACH numeris turi tiksliai sutapti su atitinkamo banko maršruto numeriu, kad tiesioginiai indėliai vyktų tinkamai.
  • Elektroninio pervedimo maršruto numeriai: Tai aštuonių skaitmenų raidiniai-skaitmeniniai kodai, pagal kuriuos identifikuojami gaunantieji bankai, dalyvaujantys tarptautiniuose bankiniuose pervedimuose tarp pasaulio šalių; šie kodai padeda užtikrinti sėkmingus pervedimus, net jei prieš siunčiant pinigus į užsienį tarp dviejų dalyvaujančių bankų nėra užmegzti ryšiai.
  • Rūšiuoti kodai: Šešiaženkliai rūšiavimo kodai padeda bankams atskirti, kam priklauso kuri sąskaita atliekant vietinius pinigų pervedimus tik Didžiojoje Britanijoje ir Šiaurės Airijoje.
  • CLABE (angl: CLABE (Clave Bancaria Estandarizada) – tai aštuoniolikos skaitmenų Meksikos bankų standartai, kuriuos Meksikoje finansų įstaigos naudoja vykdydamos elektroninius mokėjimus, pavyzdžiui, kredito kortelių operacijas arba tarpbankinius pervedimus.
  • BSB numeriai: Tai Australijos standartas, kurį sukūrė „AusPayNet”, siekdama efektyviau apdoroti mokėjimus Australijoje. Juos sudaro šeši raidiniai skaitmeniniai simboliai, po kurių eina du skaitmeniniai skaitmenys, žymintys kiekvieno atskiro filialo vietą; šie skaitmenys turi visiškai sutapti su susijusios įstaigos BSB numeriu.
  • IFSC kodai: Vienuolikos ženklų IFSC kodus sudaro abėcėliniai ženklai, tokie kaip žvaigždutės (*) arba hash (#), taip pat skaitmeniniai skaitmenys, kurie nurodo kiekvieno filialo vietą Indijoje. Šie kodai padeda palengvinti NEFT , RTGS , IMPS , UPI , CTS ir kt. Mokėjimams, atliekamiems naudojant IFSC kodus, dėl didesnio tikslumo reikia mažiau laiko nei čekiams.

Išvada

Bankų kodai atlieka svarbų vaidmenį palengvinant mokėjimo procesus visame pasaulyje; todėl labai svarbu, kad klientai suprastų, kaip šie įvairūs tipai veikia, kad jų pinigai saugiai pasiektų numatytą paskirties vietą be jokių nesklandumų pakeliui. Žinodami apie bankų kodus, galite būti tikri, kad pervesdami lėšas vietoje atskirose šalyse arba tarptautiniu mastu per kelias valstybes. Galiausiai, patikrinę tokius duomenis, kaip ABA tranzito numeriai, SWIFT / BIC ir IBAN, galėsite kaskart užtikrinti sėkmingą įvykdymą.