Ateities sandoriai – tai finansinės sutartys, pagal kurias dvi šalys įsipareigoja sudaryti susitarimą pirkti arba parduoti tam tikrą turtą iš anksto nustatyta kaina ir data ateityje. Ateities sandoriai yra išvestinės finansinės priemonės, nes jų vertę lemia pagrindinis turtas, pavyzdžiui, akcijos, obligacijos, biržos prekės, valiutos ir kitos investicijos. Jie veikia kaip apsidraudimo priemonė asmenims ir įmonėms, norinčioms sumažinti riziką, susijusią su tam tikro turto kainų pokyčiais.
Ateities sandorių istorija
Ateities sandorių istorija siekia šimtmečius, kai Japonijos ūkininkai naudojo išankstinius sandorius prekėms mainyti į pinigus. Iš Japonijos ši idėja paplito Europoje ir galiausiai pasiekė Šiaurės Ameriką, kur ūkininkai pradėjo naudoti ateities sandorius prekiauti savo derliumi. 1848 m. Čikagoje buvo įkurta pirmoji oficiali ateities sandorių birža, pavadinta Čikagos prekybos taryba (CBOT). Šiandien visame pasaulyje veikia daug didelių biržų, tokių kaip CBOT, kurios leidžia prekiautojams spekuliuoti arba apsidrausti įvairiose rinkose.
Ateities sandorių rūšys
Ateities sandoriai būna įvairių formų, įskaitant, bet neapsiribojant, akcijų indeksų ateities sandorius (pvz., S&P500), vyriausybės obligacijų ateities sandorius (pvz., JAV iždo obligacijos), žaliavų ateities sandorius (pvz., aukso ir naftos) ir valiutų ateities sandorius (pvz., USD/EUR). Kiekviena kontrakto rūšis turi savų savybių, kurios daro įtaką jos veikimui rinkoje. Pavyzdžiui, akcijų indeksų ateities sandoriai paprastai yra labiau nepastovūs negu vyriausybės obligacijų ateities sandoriai, nes jais stebimi platesni ištisų pramonės šakų ar ekonomikų pokyčiai. Žaliavų ir valiutų ateities sandoriai dažnai yra labai susiję tarpusavyje, nes jiems abiem didelę įtaką daro makroekonominiai įvykiai.
Prekybos ateities sandoriais privalumai
Prekyba ateities sandorių rinkose, palyginti su neatidėliotinų sandorių rinkomis, turi keletą privalumų dėl joms būdingų sverto galimybių:
- Didesnis likvidumas – ateities sandoriai pasižymi didesniu likvidumu, todėl idealiai tinka trumpalaikėms strategijoms, kurioms reikalingi greiti įėjimo ir išėjimo taškai.
- Mažesnės sandorių išlaidos – Kadangi tai griežtai reguliuojamos biržos, kuriose vyrauja didelės apimtys, prekiautojai, prekiaudami šiose rinkose, gali naudotis mažesnėmis sandorių išlaidomis
- Sverto galimybės – dauguma brokerių prekiautojams suteikia iki 50:1 svertą, kuris leidžia gerokai padidinti pelną (arba nuostolius).
- Nedideli palaikymo garantinės įmokos reikalavimai – garantinės įmokos reikalavimai perkant ir parduodant šias priemones paprastai yra mažesni nei reikalaujama neatidėliotinų sandorių rinkose.
- Galimybė naudotis 24 valandas per parą – dėl pasaulinių laiko juostų skirtumų prekiautojai šiomis rinkomis gali naudotis 24 valandas per parą.
- Aukštas reguliavimo lygis – Visos pagrindinės biržos laikosi griežtų gairių, kurias įgyvendina reguliavimo institucijos, tokios kaip CFTC ir NFA, saugančios investuotojus nuo nesąžiningos praktikos.
Prekybos ateities sandoriais trūkumai
Nepaisant daugybės privalumų, prekyba šiomis priemonėmis turi ir tam tikrų trūkumų:
- Netikėta rizika – Nepaisant pirmiau minėtų sverto panaudojimo galimybių, dėl greitų kainų svyravimų gali greitai kilti netikėta rizika.
- Finansiniai įsipareigojimai – Kaip pirkėjas pagal sutarčių teisę privalote mokėti dideles sumas, jei rinkos kainos nėra palankios jūsų pozicijai, galite būti priverstas sumokėti dideles sumas.
- Kontrolės trūkumas – Kadangi kainos svyruoja nekontroliuojamai, jūsų pelno potencialas taip pat gali keistis, todėl svarbu, kad visada atidžiai stebėtumėte savo pozicijas.
- Brangūs duomenų mokesčiai – Duomenų teikimas realiuoju laiku iš įvairių biržų gali brangiai kainuoti, ypač jei prekiaujate keliomis priemonėmis
Apskritai ateities sandoriai yra puiki priemonė apsidrausti ir spekuliuoti įvairaus turto kainų pokyčiais. Tinkamai naudojami jie gali būti veiksmingas būdas diversifikuoti savo portfelį arba pasinaudoti rinkos neefektyvumu. Tačiau svarbu visada prisiminti, kad prekyba bet kokia finansine priemone yra rizikinga ir turėtumėte investuoti tik tuos pinigus, kuriuos galite sau leisti prarasti.