Investavimas į ETF fondus

Biržoje prekiaujami fondai (ETF) – tai investicinių fondų rūšis, leidžianti investuotojams įsigyti akcijų, obligacijų ar kito turto rinkinį. ETF yra panašus į indekso fondą, nes seka akcijų rinkos indekso ar kito lyginamojo indekso rezultatus. Tačiau ETF prekiaujama kaip akcijomis biržose, juos galima pirkti ir parduoti visą prekybos dieną. Be to, palyginti su investiciniais fondais, jie turi tam tikrų privalumų investuotojams, pavyzdžiui, mažesni mokesčiai ir efektyvesnis apmokestinimas.

Investavimo į ETF privalumai

Investavimas į ETF, o ne į atskiras akcijas ar savitarpio fondus, turi keletą privalumų.

Išlaidų taupymas: Akivaizdžiausias ETF privalumas – išlaidų taupymas. ETF paprastai turi mažesnius išlaidų koeficientus nei investiciniai fondai, o tai reiškia, kad jų valdymas kainuoja mažiau ir investuotojas patiria mažiau pridėtinių išlaidų. Be to, kadangi ETF akcijomis prekiaujama atviroje rinkoje, o ne per tarpininką, paprastai nereikia mokėti komisinių už jų pirkimą ir pardavimą. Dėl to jie yra patraukli alternatyva tiems, kurie nori sumažinti savo prekybos išlaidas ir kartu turėti galimybę naudotis diversifikuotu portfeliu.

Diversifikacija: Kadangi ETF seka tokius indeksus kaip S&P 500 ar Dow Jones Industrial Average, jie iš karto suteikia investuotojams galimybę diversifikuoti įvairius sektorius ir turto klases. Tai padeda sumažinti riziką, nes investicijos paskirstomos įvairioms pramonės šakoms ar vertybinių popierių rūšims, užuot sudėjus visus kiaušinius į vieną krepšį su atskiromis akcijomis ar fondais.

Mokesčių efektyvumas: ETF, palyginti su investiciniais fondais, taip pat turi mokestinių privalumų, nes jiems nereikia kasmet paskirstyti kapitalo prieaugio, kai investuotojams perkant ir parduodant akcijas keičiasi fondo akcijų paketai. Tai leidžia investuotojams atidėti kapitalo prieaugio mokesčius iki tol, kol jie iš tikrųjų parduoda savo fondo akcijas, todėl ilgalaikiam akcijų laikymo laikotarpiui jie yra efektyvesni mokesčių atžvilgiu nei tradiciniai investiciniai fondai.

Rizika, susijusi su investavimu į ETF

Nors investavimas į ETF turi daug privalumų, yra ir potencialios su šiomis investicijomis susijusios rizikos, į kurią reikėtų atsižvelgti prieš priimant bet kokį sprendimą investuoti į ETF.

Rinkos rizika: Kaip ir bet kuri kita investavimo priemonė, investuojant į akcijas, obligacijas ar kitus ETF vertybinius popierius visada egzistuoja rinkos rizika, t. y. kainos gali kilti arba kristi priklausomai nuo sąlygų bendrose rinkose per laikotarpį nuo kelių dienų iki metų. Todėl prieš investuodami į ETF investuotojai turi suprasti, kokią rinkos riziką jie gali prisiimti, kad turėtų realių lūkesčių dėl galimos grąžos (arba nuostolių).

Likvidumo rizika: nors dauguma didelių, populiarių ETF yra gana likvidūs (t. y. lengva pirkti ir parduoti akcijas), mažesni ETF gali būti ne tokie likvidūs, nes jų prekybos veikloje dalyvauja mažiau pirkėjų ir (arba) pardavėjų – tai gali lemti didelius pirkimo ir pardavimo kainų skirtumus, jei nepastoviais rinkų laikotarpiais prireiktų greitai iškrauti poziciją. Investuotojams svarbu prisiminti, kad skirtingų biržoje prekiaujamų fondų teikėjų ir (arba) produktų šeimų likvidumas gali labai skirtis, todėl labai apsimoka, jei prieš pradėdami investuoti į konkretų (-ius) produktą (-us), iš anksto skirsite laiko likvidumo lygiui ištirti.

Apibendrinant galima pasakyti, kad biržoje prekiaujami fondai, palyginti su tradicinėmis investicijomis, turi daug privalumų, pavyzdžiui, mažesnius mokesčius ir didesnį mokesčių efektyvumą; tačiau investuotojams svarbu prieš investuojant savo sunkiai uždirbtus pinigus suprasti galimą riziką, susijusią su jų sprendimu, taip pat tai, koks yra konkrečių produktų likvidumas, kad jie tiksliai žinotų, kokią riziką jie patirs sudarydami sandorius šiandien ir rytoj.