Per pastaruosius kelerius metus kriptovaliutos tapo vis populiaresnės ir sulaukė didelio investuotojų susidomėjimo visame pasaulyje. Vis dažniau atsiranda platformų, kurios palengvina lengvą kriptovaliutų prekybą, pirkimą ir keitimą, todėl net pradedantieji investuotojai gali įsitraukti į šią veiklą. Investavimas į kriptovaliutas gali būti puikus būdas diversifikuoti portfelį ir potencialiai gauti didesnę grąžą nei tradicinės investicijos. Tačiau su investavimu į kriptovaliutas yra susijusi rizika, į kurią reikėtų atsižvelgti prieš skiriant bet kokias lėšas.
Kas yra kriptovaliutos?
Kriptovaliutos yra skaitmeninės valiutos, kurios veikia pagal paskirstytosios knygos technologiją (DLT). Ši technologija leidžia saugiai saugoti informaciją ne viename serveryje ar sistemoje, o kompiuterių tinkle. Dėl to, palyginti su tradicinėmis valiutų sistemomis, jos yra saugesnės nuo piktavališkų atakų, nes nė vienas mazgas ar grupė negali kontroliuoti viso tinklo. Populiariausia kriptovaliuta yra bitkoinas, tačiau biržose galima investuoti ir į tūkstančius alternatyvių monetų (altkoinų).
Investavimo į kriptovaliutas privalumai
Yra keletas privalumų, dėl kurių investavimas į kriptovaliutas yra patrauklus:
- Didelis kintamumas: Dėl didelio kainų kintamumo kriptovaliutos suteikia potencialiems investuotojams didesnes galimybes gauti pelno, nes per trumpą laiką sparčiai keičiasi jų vertė. Jei sugebėsite nustatyti kainų judėjimo dėsningumus ir, remdamiesi šia analize, priimti pagrįstus sprendimus, tuomet potencialiai galite greitai ir lengvai gauti didelį pelną.
- Lankstumas: Kitaip nei kitų rūšių investicijos, pavyzdžiui, akcijos ir investiciniai fondai, kurie reikalauja ilgalaikių įsipareigojimų, kriptovaliutos leidžia investuotojams greitai pirkti ir parduoti be jokių apribojimų ar baudų. Dėl to jos idealiai tinka tiems, kurie nori pasinaudoti trumpalaikiais kainų svyravimais, arba tiems, kurie gali neturėti pakankamai kapitalo dideliems pirkimams iš anksto.
- Decentralizacija: Kaip minėta anksčiau, kriptovaliutos veikia decentralizuotuose tinkluose, o tai reiškia, kad nė vienas subjektas nekontroliuoja visos sistemos – taip užtikrinamas didesnis saugumas nuo piktavalių manipuliacijų. Be to, atliekant sandorius kriptovaliuta nedalyvauja bankai ar kitos trečiosios šalys, todėl mokesčiai paprastai yra mažesni, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pavyzdžiui, kredito kortelėmis ar banko pavedimais.
Su investavimu į kriptovaliutą susijusi rizika
Nors investavimas į kriptovaliutas teikia daug naudos, prieš prisiimant bet kokius įsipareigojimus su savo lėšomis, svarbu apsvarstyti visas su tuo susijusias rizikas:
- Kainos svyravimai: Nors didelis kintamumas suteikia potencialiems investuotojams galimybę gauti didelį pelną per trumpą laiką, jis taip pat gali sukelti didžiulius nuostolius, jei kainos staigiai nukristų be įspėjimo dėl rinkos spekuliacijų arba išorinių įvykių, tokių kaip įsilaužimai, vyriausybės reguliavimo pokyčiai ir pan. Svarbu, kad investuotojai suprastų šią riziką prieš prisiimdami bet kokius įsipareigojimus su savo kapitalu, kad žinotų, į ką įsitraukia investuodami į kriptografinį turtą.
- Nėra reguliavimo ir saugumo pažeidimų: Kita su investavimu į kriptovaliutas susijusi rizika yra ta, kad daugelis biržų ir piniginių neturi pakankamo reguliavimo ar apsaugos nuo kibernetinių išpuolių, o tai gali lemti investuotojų nuostolius, jei duomenys bus pavogti ar pažeisti bandant įsilaužti ir pan. Todėl svarbu, kad investuotojai, prekiaudami kriptovaliutomis, naudotųsi tik patikimomis biržomis, kurios tinkamai laikosi saugumo protokolų – to nepadarę, investuotojai gali patirti didžiulių nuostolių, jei įvyktų vagystė per jų sąskaitas / pinigines ir pan.
- Sukčiavimai ir nesąžininga veikla: Deja, su investavimu į kriptovaliutas susijusių sukčiavimo atvejų pasitaiko, ir jie pirmiausia kyla iš nesąžiningų interneto svetainių, kuriose siūloma „pernelyg gera, kad būtų tikra” investicijų grąža – dažnai už prieigą prie kriptovaliutų reikalaujama sumokėti iš anksto. Tokios veiklos visuomet reikėtų vengti, nes dėl jos greičiausiai patirsite ne pelną, o nuostolių! Taip pat būta pranešimų apie netikrus ICO (angl. Initial Coin Offerings), kai įmonės melagingai žada didžiulę grąžą užbaigus investavimą – tik vėliau dingsta nieko nepateikusios! Investuotojai visada turi įsitikinti, kad atliko išsamų tyrimą dėl bet kokio projekto, į kurį nori investuoti, ir prieš skirdami lėšas patikrinti bendrovių teiginius!
Išvada
Investavimas į kriptovaliutas turi savų privalumų ir rizikų, tačiau, jei investuojama teisingai, laikui bėgant gali atnešti didesnę grąžą, palyginti su tradicinėmis turto klasėmis, pavyzdžiui, akcijomis, obligacijomis ir pan. Tačiau prieš investuojant labai svarbu tinkamai ištirti projektus, kad netaptumėte sukčiavimo schemų aukomis! Be to, norint patikėti lėšas biržos ir (arba) piniginės platformai, taip pat reikia būti atsargiems, kad apsisaugotumėte nuo galimų kibernetinių atakų – rekomenduojama naudotis tik patikimomis paslaugomis!