Investavimas į pasirinkimo sandorius (opcionus)

Pasirinkimo sandoriai yra išvestinių finansinių priemonių rūšis, suteikianti pirkėjui teisę, bet ne pareigą pirkti arba parduoti pagrindinį turtą iš anksto nustatyta kaina per tam tikrą laikotarpį. Tai yra sutartys tarp dviejų šalių: pasirinkimo sandorio pirkėjo ir pasirinkimo sandorio pardavėjo. Pasirinkimo sandorio pirkėjas turi teisę pasinaudoti savo pasirinkimo sandoriu iki sutartyje nustatytos galiojimo pabaigos datos. Pasirinkimo sandoriai gali būti naudojami kaip investavimo strategijos dalis ir turi daug privalumų, tokių kaip ribota rizika, lankstumas ir galimybė gauti didelę grąžą.

Pasirinkimo sandorių privalumai

Pasirinkimo sandorių privalumai, palyginti su kitomis finansinėmis priemonėmis, yra šie: ribota rizika, lanksčios prekybos strategijos ir didelės grąžos potencialas. Ribota rizika yra vienas iš pagrindinių pasirinkimo sandorių teikiamų privalumų, nes juos įsigydami tiksliai žinote, kiek prarasite, jei akcijos keisis ne jūsų naudai. Kitaip nei akcijos, kurių nuostoliai neriboti, jei akcijos kaina krenta.

Kitas privalumas – lankstumas; naudodamiesi pasirinkimo sandoriais galite pasinaudoti rinkos pokyčiais tiek kylančiose, tiek krentančiose rinkose, nes jie leidžia spekuliuoti būsimais pokyčiais iš tikrųjų neturint ir neįsigyjant jokio pagrindinio turto. Tai reiškia, kad investuotojai gali naudoti tokias strategijas, kaip „straddles” ir „spreads”, siekdami apsisaugoti nuo didelių rinkos pokyčių arba pasinaudoti nedideliu trumpalaikiu pelnu nepastoviose rinkose.

Galiausiai, pasirinkimo sandoriai dėl savo sverto pobūdžio gali duoti didesnę grąžą nei akcijos; investuotojai, investuodami mažiau kapitalo, gali gauti didesnį pelną nei vien tik iš akcijų. Nors jie taip pat susiję su didesne rizika nei akcijos, todėl prieš investuodami į pasirinkimo sandorius investuotojai turi pasverti savo polinkį rizikuoti.

Pasirinkimo sandorių rūšys

Yra dviejų tipų pasirinkimo sandoriai: pirkimo ir pardavimo pasirinkimo sandoriai. Pirkimo pasirinkimo sandoriai suteikia pirkėjams teisę (bet ne pareigą) pirkti tam tikrą turtą už iš anksto nustatytą kainą, o pardavimo pasirinkimo sandoriai leidžia pirkėjams parduoti tą patį turtą už nustatytą kainą, kai pasibaigs jo galiojimo terminas. Investuotojai gali naudotis abiem tipais, priklausomai nuo to, kokio rezultato jie tikisi iš savo investicijų: pirkti pirkimo pasirinkimo sandorius, jei tikisi kainų kilimo, arba pardavimo pasirinkimo sandorius, jei tikisi kainų kritimo.

Pasirinkimo sandorių strategijos

Prekiaudami pasirinkimo sandoriais investuotojai gali naudoti įvairių tipų strategijas, pavyzdžiui, padengtuosius pirkimus, platinamuosius pasirinkimo sandorius, spredus ir „drugelius” – visos jos skirtos skirtingoms situacijoms, atsižvelgiant į tai, ar investuotojai nori apriboti kritimo riziką, ar pasinaudoti trumpalaikiais rinkos svyravimais ir pan. Dengtieji skambučiai apima pirkimo pasirinkimo sandorių pardavimą už turimas akcijas, kad, jei kainos nepakils, bent jau būtų gautos pajamos už šių skambučių pardavimą, o straddlai apima ir skambučių, ir pardavimo sandorių pirkimą kartu, tikintis, kad kainos pakils pakankamai smarkiai, kad bet kuri iš šių pusių būtų pelninga iki termino pabaigos. Spredai leidžia investuotojams sumažinti riziką vienu metu užimant kelias pozicijas, o „drugeliai” suteikia svertą su minimaliomis kapitalo sąnaudomis, nes leidžia gauti pelno net tada, kai kainos tam tikrais laikotarpiais tik šiek tiek keičiasi ir t. t.

Rizika, susijusi su prekyba pasirinkimo sandoriais

Nors prekyba pasirinkimo sandoriais turi daug privalumų, yra ir rizikos; ji apima vykdymo riziką, kai dėl nepakankamo likvidumo pavedimai gali būti neįvykdyti numatytu lygiu; garantinės įmokos pareikalavimo riziką, kai dėl padidėjusių garantinės įmokos reikalavimų sąskaitų turėtojai gali nesugebėti jų įvykdyti ir dėl to būti likviduoti; nepastovumo riziką, kai dėl didelių netikėtų kainų svyravimų prekiautojai gali patirti nuostolių ir t. t. Todėl svarbu, kad investuotojai, prieš sudarydami su pasirinkimo sandoriais susijusius sandorius, visada įvertintų savo norą rizikuoti, kad visiškai suprastų, su kokia rizika jie gali susidurti nepastoviais laikotarpiais ir pan.

Išvada

Pasirinkimo sandoriai gali suteikti puikių galimybių investuotojams, norintiems pasinaudoti rinkos pokyčiais nerizikuojant pernelyg dideliu kapitalu, tačiau svarbu nepamiršti, kad su jais taip pat susijusi rizika, į kurią reikia atsižvelgti prieš pradedant bet kokius su jais susijusius sandorius, nes priešingu atveju prekiautojai gali patirti didesnių nei iš pradžių numatytų nuostolių ir pan.