Investavimo pradžiamokslis pradedantiesiems

Investavimas gali būti puikus būdas padidinti savo pinigus, tačiau tai ne visada yra paprasčiausia koncepcija. Prieš pasinerdami į investavimo pasaulį, pradedantieji investuotojai turi apsvarstyti daugybę veiksnių. Šio vadovo tikslas – supažindinti su investavimu, apžvelgiant galimų investicijų tipus, patarimus, kaip pasirinkti jums tinkamas investicijas, ir dažniausiai pasitaikančias klaidas, kurių reikėtų vengti. Turėdami šią informaciją, galėsite priimti labiau pagrįstus sprendimus, lemiančius sėkmingą investavimą.

Investicijų rūšys

Pradedantiesiems investuotojams prieinamos įvairios investicijų rūšys. Penki populiariausi yra akcijos, obligacijos, investiciniai fondai, biržoje prekiaujami fondai (ETF) ir nekilnojamojo turto investiciniai fondai (REIT). Toliau pateikiama kiekvieno iš jų apžvalga:

Akcijos – akcijos yra vertybinių popierių rūšis, reiškianti viešai kotiruojamos bendrovės nuosavybę. Įsigydami akcijų, jūs tampate nedidelės bendrovės dalies savininkais ir įgyjate teisę į dalinę nuosavybės teisę ir visus galimus bendrovės mokamus dividendus.

Obligacijos – Obligacijos yra skolos vertybiniai popieriai, kuriuos išleidžia vyriausybės arba korporacijos, siekdamos pritraukti kapitalo. Pirkdami obligacijas skolinate pinigus tiesiogiai vyriausybei arba korporacijai mainais į palūkanų mokėjimą per tam tikrą laiką, kol sueis obligacijos išpirkimo terminas ir bus grąžinta pagrindinė suma.

Savitarpio fondai – Savitarpio fondai yra įvairių rūšių investicijų, pavyzdžiui, akcijų ir obligacijų, rinkinys. Užuot patys pirkę atskiras akcijas ar obligacijas, galite įsigyti savitarpio fondo akcijų, kuris, remdamasis prospekte nurodytais tikslais, investuos į šiuos skirtingus vertybinius popierius jūsų vardu.

Fondai, kuriais prekiaujama biržoje (ETF) – Fondai, kuriais prekiaujama biržoje (ETF), panašūs į indekso investicinius fondus, nes jie seka tam tikrus indeksus, pavyzdžiui, S&P 500 indeksą arba Dow Joneso pramoninį vidurkį, tačiau jais prekiaujama kaip akcijomis pagrindinėse biržose, tokiose kaip NYSE ir Nasdaq ETF leidžia investuotojams lengvai diversifikuoti savo portfelį, kartu sumažinant sandorių išlaidas, susijusias su daugelio skirtingų atskirų vertybinių popierių pirkimu vienu metu.

Nekilnojamojo turto investiciniai fondai (REIT) – Nekilnojamojo turto investiciniai fondai (REIT) yra bendrovės, kurioms priklauso fizinis nekilnojamasis turtas, pavyzdžiui, biurų pastatai ar prekybos centrai, ir kurios gauna pajamas nuomodamos patalpas arba parduodamos nekilnojamąjį turtą. REIT paprastai reguliariai moka dividendus iš nuomos pajamų, gautų iš nuomininkų, ir pelno, gauto per tam tikrą laiką perkant ir parduodant nekilnojamąjį turtą.

Kaip pasirinkti jums tinkamą investiciją

Dabar, kai jau apžvelgėme pagrindines sąvokas apie įvairias pradedantiesiems prieinamas investicijas, aptarkime, kaip pasirinkti, kuri (-ios) investicija (-os) gali geriausiai atitikti jūsų poreikius:

Vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiančių, kokios (-ių) rūšies (-ų) investicijas rinktis, yra rizikos tolerancija – kiek rizikos norite ar galite prisiimti investuodami. Pavyzdžiui, jei jums labiau patinka mažos rizikos investicijos, akcijos gali būti netinkamos, nes jos linkusios svyruoti daug labiau nei kitos investicijos, pavyzdžiui, obligacijos ar REIT, kurios paprastai užtikrina didesnį stabilumą, bet mažesnę galimą bendrą grąžą, palyginti su akcijomis, bent jau trumpuoju laikotarpiu.

Kitas svarbus veiksnys, lemiantis sprendimą dėl investicijos, yra laiko horizontas – kiek laiko planuojate ją laikyti? Jei jūsų tikslas – greitas pelnas per metus ar dvejus, tuomet geriausiai tiktų didelės rizikos ir didelės grąžos variantai, pavyzdžiui, prekyba akcijomis, o jei jūsų tikslas – ilgalaikis kapitalo augimas, tuomet naudingesni būtų mažesnės rizikos ir mažesnės grąžos variantai, pavyzdžiui, obligacijos..

Finansiniai tikslai ir poreikiai – taip pat padeda nustatyti, kokio tipo (-ų) investicijos (-os) gali būti geriausios, jei žinome, kokie iš tikrųjų yra jūsų finansiniai tikslai ir poreikiai, pvz., pensijų kaupimo tikslai ir pan.

Dažniausios klaidos, kurių reikia vengti

Dabar, turėdami visas šias žinias apie investavimą, aptarsime keletą dažniausiai daromų klaidų, kurias žmonės daro pradėdami investuoti, kad, tikėkimės, jų būtų galima išvengti:

Viena iš klaidų, kurią dažnai daro investuotojai, ypač pradedantieji, yra nepakankamas diversifikavimas, t. y. jie sudeda visus savo kiaušinius į vieną krepšį, todėl, jei viena konkreti turto klasė žlunga, jiems nelieka nieko kito, kas padėtų išvengti nuostolių. Todėl rekomenduojama investuoti į kelis sektorius ir rinkas, o ne tik į vieną sektorių ar rinką, nes taip užtikrinama didesnė apsauga nuo staigaus tam tikro turto kainų nuosmukio, nes kitiems gali toliau sektis gerai, net jei kitiems ir nesiseka.

Kita problema, dažnai pasitaikanti tarp nepatyrusių investuotojų, yra ta, kad jie nesugeba reguliariai stebėti savo portfelio, todėl per vėlai nesupranta, kur reikia daryti pakeitimus, ypač susijusius su veiklos rezultatų stebėjimu ir užtikrinimu, kad paskirstymas išliktų tinkamas atsižvelgiant į dabartines rinkos sąlygas. Reguliarus veiklos rezultatų vertinimas leidžia investuotojui geriau suprasti, kurį turtą gali reikėti perskirstyti kitur, o ne sustingdyti dėl anksčiau negauto dėmesio, todėl jis gali gauti didžiausią galimą grąžą…

Investavimas neatlikus tyrimų – galiausiai daugelis pradedančiųjų investuotojų pradeda investuoti prieš tai neatlikę jokių tyrimų, o tai gali būti kvietimas į nelaimę. Prieš investuojant svarbu visada atlikti namų darbus, kad žinotumėte, į ką įsitraukiate, ir suprastumėte galimą riziką, susijusią su kiekvienos rūšies turto klase, kad, jei kas nors nepavyktų, bent jau žinotumėte, kodėl ir kaip tai atsitiko. Tai padeda išvengti tos pačios klaidos dukart, be to, geriau suprasti, kur ir kada gali prireikti pokyčių..

Apibendrinant galima pasakyti, kad pradedantieji investuotojai gali rinktis iš daugybės variantų, o svarbiausia rasti tokį, kuris geriausiai atitiktų jų individualius tikslus, rizikos toleranciją, laiko horizontą ir finansinius poreikius. Be to, taip pat svarbu diversifikuoti investicijas įvairiuose sektoriuose ir rinkose, užuot per daug dėmesio skyrus vienai konkrečiai turto klasei, taip pat nuolat informuoti apie dabartines rinkos sąlygas, kad būtų galima stebėti ir atitinkamai koreguoti portfelį. Visų šių žingsnių laikymasis padės užtikrinti sėkmingą investavimą ilguoju laikotarpiu.