Faktoringas – tai finansinis sprendimas, leidžiantis įmonėms parduoti savo neapmokėtas sąskaitas faktūras trečiajai šaliai, vadinamai faktoriumi, mainais už nedelsiant gaunamus pinigus. Tai gali būti vertinga galimybė įmonėms, kurioms sunku valdyti pinigų srautus arba kurioms reikia greitai gauti apyvartinių lėšų. Šiame straipsnyje gilinsimės į faktoringo detales ir nagrinėsime įvairius su šia finansine priemone susijusius privalumus, riziką ir problemas.
Kas yra faktoringas?
Faktoringas – tai finansinis susitarimas, pagal kurį įmonė parduoda savo neapmokėtas sąskaitas faktūras faktoriui, dar vadinamam sąskaitų faktūrų faktoringo įmone. Tuomet faktorius įmonei avansu perveda dalį sąskaitos faktūros sumos, paprastai apie 80 %, o likusi suma išmokama, kai klientas gauna sąskaitą faktūrą. Faktorius prisiima kliento neapmokėjimo riziką ir yra atsakingas už sąskaitos faktūros išieškojimą įmonės vardu.
Faktoringo privalumai
Faktoringo, kaip finansinio sprendimo, nauda: yra keletas pagrindinių privalumų:
- Galimybė iš karto gauti grynųjų pinigų: Faktoringas suteikia įmonėms tiesioginę prieigą prie apyvartinių lėšų, todėl jos gali vykdyti savo finansinius įsipareigojimus ir investuoti į augimo galimybes.
- Geresnis pinigų srautų valdymas: Faktoringas gali padėti įmonėms geriau valdyti pinigų srautus, nes suteikia pastovų finansavimo šaltinį, užuot pasikliovus atsitiktiniais klientų mokėjimais.
- Galimybė sutelkti dėmesį į pagrindines kompetencijas: Perduodant sąskaitų faktūrų išieškojimą faktoriui, įmonės gali sutelkti dėmesį į savo pagrindines kompetencijas ir augimą skatinančią veiklą.
- Geresnis kreditingumas: Faktoringas gali padėti įmonėms pagerinti kreditingumą, nes jos gauna nuolatinį pajamų srautą, kuris gali būti naudojamas skoloms padengti ir kreditingumo rodikliams pagerinti.
Faktoringo rūšys
Yra keletas skirtingų faktoringo rūšių, kurių kiekviena pasižymi unikaliomis savybėmis ir privalumais:
Faktoringas be regreso teisės: Faktorius prisiima riziką, kad klientas nesumokės. Tai reiškia, kad jei klientas neapmoka sąskaitos faktūros, įmonė nėra atsakinga už faktoriaus avanso grąžinimą. Tai gali būti geras pasirinkimas įmonėms, kurių klientai lėtai atsiskaito arba kurios veikia rizikingose pramonės šakose.
Faktoringas su regreso teise: Jei klientas neapmoka sąskaitos faktūros, įmonė lieka atsakinga už faktoriaus avanso grąžinimą. Šio tipo faktoringas paprastai yra pigesnis nei negrąžintinas faktoringas, tačiau verslas patiria didesnę riziką.
Neatlygintinas faktoringas: Faktoringas su neatlygintinais sandoriais: tai vienos sąskaitos faktūros pardavimas faktoriui, o ne nuolatiniai santykiai. Tai gali būti geras pasirinkimas įmonėms, kurioms reikia vienkartinės grynųjų pinigų injekcijos ir kurioms nėra nuolatinio faktoringo paslaugų poreikio.
Visapusiškas faktoringas: Visapusiškas faktoringas apima visų įmonės sąskaitų faktūrų pardavimą faktoriui, taip pat papildomas paslaugas, pavyzdžiui, kredito patikrinimus ir sąskaitų faktūrų išieškojimą. Tai gali būti geras pasirinkimas įmonėms, kurios nori gauti visą užsakomąjį gautinų sumų valdymo sprendimą.
Faktoringo rizika
Nors faktoringas gali būti vertinga finansinė priemonė įmonėms, svarbu suprasti su šia finansavimo rūšimi susijusią riziką ir iššūkius. Kai kurie galimi faktoringo rizikos veiksniai ir iššūkiai yra šie:
Išlaidos: Faktoringas gali būti brangesnis nei tradicinės finansavimo galimybės, pavyzdžiui, paskolos ar kredito linijos.
Kontrolės praradimas: Perduodant sąskaitų faktūrų išieškojimo užduotį faktoriui, įmonės gali prarasti tam tikrą proceso kontrolę ir gali būti mažiau lanksčios nustatant mokėjimo terminus ir kitas detales.
Reputacija: Tai gali turėti įtakos įmonės reputacijai ir santykiams su klientais.
Faktoringo procesas
Faktoringo procesą paprastai sudaro šie etapai:
- Nustatomos sąskaitos faktūros, kurios atitinka faktoringo reikalavimus: Norint faktorizuoti sąskaitas faktūras, jos paprastai turi būti išrašytos už prekes ar paslaugas, kurios buvo pristatytos ir turi būti apmokėtos.
- Pateikite sąskaitas faktūras faktoriui: Įmonė, nustačiusi reikalavimus atitinkančias sąskaitas faktūras, pateikia jas faktoriui peržiūrėti.
- Faktorius atlieka išsamų patikrinimą: Faktorius peržiūrės sąskaitas faktūras ir atliks įmonės klientų patikrinimą, kad įvertintų neapmokėjimo riziką.
- Faktorius išmoka avansą: Jei faktorius nusprendžia įsigyti sąskaitas faktūras, jis avansu išmoka įmonei dalį sąskaitos faktūros sumos, paprastai apie 80 %.
- Faktorius surenka mokėjimą: Faktorius yra atsakingas už sąskaitos faktūros surinkimą iš kliento įmonės vardu.
- Likusi suma išmokama: Kai sąskaita faktūra surenkama, faktorius sumoka įmonei likusią sąskaitos faktūros sumą, atskaičius visus mokesčius.
Faktoringo mokesčiai
Faktoringo mokesčiai gali skirtis priklausomai nuo faktoringo rūšies, rizikos ir konkrečių sutarties sąlygų. Kai kurie įprasti su faktoringu susiję mokesčiai yra šie:
Avanso mokestis: Šis mokestis padengia avansinio lėšų pervedimo įmonei išlaidas ir paprastai sudaro procentinę sąskaitos faktūros sumos dalį.
Išieškojimo mokestis: Šis mokestis padengia sąskaitos faktūros išieškojimo iš kliento išlaidas ir paprastai taip pat sudaro procentinę sąskaitos faktūros sumos dalį.
Regreso mokestis: Jei įmonė naudojasi regreso faktoringo paslaugomis, iš jos gali būti imamas mokestis, jei klientas neapmoka sąskaitos faktūros.
Faktoringas ir tradicinis finansavimas
Faktoringas yra finansinis sprendimas, kuris skiriasi nuo tradicinių finansavimo galimybių, tokių kaip paskolos ar kredito linijos. Kai kurie pagrindiniai faktoringo ir tradicinio finansavimo skirtumai yra šie:
Užstatas: Faktoringas nereikalauja užstato, o tradicinis finansavimas gali reikalauti, kad įmonė įkeistų turtą.
Kreditingumas: Faktoringas grindžiamas verslo klientų, o ne paties verslo kreditingumu. Dėl to tai gali būti geras pasirinkimas įmonėms, kurių kreditingumas yra prastas arba kurių užstatas yra ribotas.
Grąžinimo terminai: Faktoringo atveju verslui nereikia rūpintis grąžinimo terminais, nes faktorius yra atsakingas už sąskaitos faktūros surinkimą iš kliento. Naudojant tradicinį finansavimą, įmonė yra atsakinga už paskolos grąžinimą pagal sutarties sąlygas.
Išvada
Faktoringas gali būti vertinga finansinė priemonė įmonėms, kurioms reikia skubios prieigos prie apyvartinio kapitalo arba kurios nori pagerinti pinigų srautų valdymą. Nors faktoringas susijęs su tam tikra rizika ir iššūkiais, jis gali suteikti įmonėms lėšų, reikalingų investuoti į plėtrą ir vykdyti finansinius įsipareigojimus. Prieš sudarant sutartį svarbu atidžiai apsvarstyti konkrečias su faktoringu susijusias sąlygas ir mokesčius, taip pat galimą riziką ir iššūkius.