Įmonių susijungimai ir įsigijimai (M&A) – tai sudėtingos verslo strategijos, kurias įmonės naudoja siekdamos augti, restruktūrizuotis ir įvairinti savo veiklą. Susijungimo metu dvi įmonės sujungia savo veiklą į vieną įmonę. Įsigijimas yra tada, kai viena įmonė įsigyja kitą įmonę arba jos turtą. Abiem atvejais yra svarbių finansinių ir teisinių pasekmių, kurias reikia valdyti siekiant užtikrinti, kad sandoris būtų naudingas abiem dalyvaujančioms šalims.
Susijungimų ir įsigijimų istorija
Įmonių susijungimų ir įsigijimų istorija siekia šiuolaikinio kapitalizmo aušrą, o pirmieji didelių bendrovių konsolidavimo pavyzdžiai buvo dar XIX a. pabaigoje. Nuo to laiko susijungimai ir įsigijimai tapo vis populiaresni tarp didelių korporacijų, siekiančių plėsti savo veiklą ir įgyvendinti augimo tikslus. Jungdamos įmones per susijungimus arba įsigydamos mažesnius konkurentus per įsigijimus, didesnės įmonės gali pasiekti masto ekonomiją, kuri padeda sumažinti sąnaudas ir kartu išplėsti rinkos dalį.
Susijungimų ir įsigijimų tipai
Yra kelios skirtingos susijungimų ir įsigijimų rūšys, kurias gali vykdyti dvi įmonės. Horizontalieji susijungimai vyksta tada, kai dvi įmonės, kurios jau konkuruoja panašiose rinkose, suvienija savo jėgas, siekdamos padidinti rinkos dalį ir pašalinti konkurenciją; vertikalieji susijungimai vyksta tada, kai tiekėjas ir klientas susijungia, siekdami sustiprinti tarpusavio santykius; konglomeratų susijungimai vyksta tada, kai dvi nesusijusios įmonės susijungia, siekdamos panaudoti viena kitos išteklius; pinigų už akcijas susijungimai, kai viena įmonė išperka kitą už pinigus, o ne už akcijas; atvirkštiniai susijungimai, kai privati įmonė susijungia su viešąja įmone, neišleisdama jokių naujų akcijų; turto mainai, kai dvi įmonės apsikeičia turtu, o ne pinigais; galiausiai, giminingi susijungimai, kai dvi tos pačios pramonės šakos įmonės sujungia jėgas.
Įmonių susijungimo arba įsigijimo nauda
Svarstant, ar vykdyti susijungimo arba įsigijimo strategiją, įmonėms svarbu apsvarstyti visą galimą naudą, kurią tokia veikla gali suteikti jų organizacijai. Vienas iš pagrindinių privalumų, susijusių su įmonių susijungimo ir įsigijimo sandoriais, yra sąnaudų mažinimas dėl masto ekonomijos, pasiektos sujungus operacijas. Be to, dėl šių sandorių gali padidėti rinkos galia, nes panaikinama konkurencija tam tikrose produktų ir (arba) paslaugų srityse arba suteikiama galimybė patekti į naujas geografines rinkas, kuriose įsigyjančioji šalis anksčiau nedalyvavo. Be to, susijungimai ir įsigijimai gali suteikti galimybę naudotis pažangiomis technologijomis ar specializuotais įgūdžiais, kurie be tokio susitarimo būtų neprieinami. Galiausiai dėl susijungimų ir įsigijimų sandorių dažnai padidėja efektyvumas, nes sujungtos organizacijos padaliniuose supaprastinami nereikalingi procesai, taip pat suteikiama prieiga prie didesnių kapitalo atsargų, kurias galima panaudoti ambicingesniems projektams finansuoti, o tai dar labiau sustiprina ilgalaikes augimo perspektyvas.
Rizika, susijusi su susijungimais ir įsigijimais
Vienas iš galimų su susijungimų ir įsigijimų veikla susijusių trūkumų yra tai, kad ji paprastai yra labai brangi, nes vien tik kruopštus patikrinimas didesnių sandorių atveju gali siekti milijonus, o tai reiškia, kad įsigyjančioji šalis, prieš imdamasi tokių veiksmų, turi turėti pakankamus kapitalo rezervus, kad neatsidurtų pernelyg didelėje finansinėje įtampoje, jei viskas nevyktų pagal planą. pats įsigijimo ir (arba) susijungimo integracijos procesas taip pat gali būti sudėtingas, jei tarp abiejų šalių darbuotojų esama kultūrinių skirtumų, dėl kurių sunku bendradarbiauti, nepaisant geriausių abiejų susijusių šalių ketinimų.
Susijungimų ir įsigijimų veiklos teisinės pasekmės ir reglamentavimas
Be išlaidų, susijusių su grynai ekonominiais sumetimais, susijusiais su bet kokia susijungimo ir įsigijimo veikla, reikia atsižvelgti ir į teisines pasekmes, ypač į tas, kurios susijusios su antimonopoliniais teisės aktais, neleidžiančiais vienam subjektui įgyti per didelę tam tikros rinkos kontrolę. Siekdamos tai užtikrinti, vyriausybės visame pasaulyje nustato įvairius apribojimus, kiek subjektų įmonei leidžiama įsigyti tam tikru laikotarpiu. Jos netgi gali reikalauti patvirtinti tam tikrus sandorius, priklausomai nuo sandorio apimties dydžio.
Išvada
Susijungimas įsigyjant kitą įmonę yra labai sudėtingas ir susijęs su daugybe ekonominių teisinių rizikų Nepaisant to, išlieka populiari priemonė, padedanti verslo savininkams siekti ilgalaikių augimo tikslų, jei prieš sudarant susitarimus imamasi tinkamų atsargumo priemonių, atliekami kruopštūs patikrinimai Kadangi reikia apsvarstyti tiek daug aspektų, geriausia, kad kiekvienas, ketinantis žengti tokį žingsnį, pasikonsultuotų su patyrusiu teisininku ir įsitikintų, kad viskas atlikta teisingai, gautų maksimalią naudą iš tokio sandorio.