Kapitalo rinkos – tai rinka, kurioje finansinės priemonės gali būti perkamos ir parduodamos iš įvairių šaltinių, pavyzdžiui, bankų, vyriausybių, korporacijų ir privačių asmenų. Kapitalo rinkose prekiaujama ilgalaikiais skolos arba nuosavybės vertybiniais popieriais. Šiuos vertybinius popierius paprastai išleidžia vyriausybės, bendrovės ir kiti subjektai, kad finansuotų savo veiklą ir padengtų susidariusį deficitą.
Kapitalo rinkas galima suskirstyti į dvi pagrindines kategorijas: pirminę rinką ir antrinę rinką. Pirminėje rinkoje naujai išleisti vertybiniai popieriai perkami tiesiogiai iš juos išleidusios bendrovės arba kitų finansų įstaigų. Antrinėje rinkoje investuotojai perka anksčiau išleistas akcijas iš kitų investuotojų, vykstant vadinamajam perpardavimo procesui.
Vienas svarbiausių kapitalo rinkų aspektų yra likvidumas. Likvidumas reiškia, kaip greitai turtas gali būti paverstas grynaisiais pinigais. Sakoma, kad turtas, kurį lengva paversti grynaisiais pinigais, yra labai likvidus, o mažai likvidžiam turtui paversti grynaisiais pinigais reikia daugiau laiko. Investuotojams investuojant į kapitalo rinkas svarbu atsižvelgti į likvidumą, nes jis turi įtakos tam, kaip greitai prireikus jie gali gauti lėšų.
Pastaraisiais metais dėl technologijų pažangos ir ekonomikos globalizacijos pasaulinė kapitalo rinka tapo vis labiau tarpusavyje susijusi. Dėl to padidėjo šalių konkurencija dėl tiesioginių užsienio investicijų (TUI). Tiesioginės užsienio investicijos – tai kai įmonė investuoja pinigus į kitą šalį, tikėdamasi per tam tikrą laiką gauti investicijų grąžą, kuri skatina abiejų dalyvaujančių šalių ekonomikos augimą.
Investuotojai dažnai kreipiasi į kapitalo rinkas, ieškodami didesnės grąžos, nei jiems gali pasiūlyti tradicinės obligacijos ar taupomosios sąskaitos. Kapitalo rinkos suteikia investuotojams didesnę grąžos galimybę nei tradicinės investicijos, tačiau jos susijusios ir su didesne rizika, nes nėra garantijos, kad investuotojai apskritai uždirbs kokią nors grąžą iš savo investicijų. Siekdami sumažinti šią riziką, investuotojai, prieš pradėdami bet kokias investicijas, visada turėtų atidžiai atlikti tyrimus ir įsitikinti, kad supranta visą susijusią riziką prieš dalyvaudami bet kokioje kapitalo veikloje.
Kitas svarbus kapitalo rinkų bruožas yra kainų nustatymas – pirkėjų ir pardavėjų gebėjimas sužinoti kainas, atspindinčias esamas rinkos sąlygas, vykdant prekybinę veiklą biržose arba nebiržinėse prekybos sistemose, tokiose kaip „dark pools” arba alternatyvios prekybos sistemos (ATS). Kainų nustatymas padeda užtikrinti veiksmingą išteklių paskirstymą įvairioms turto klasėms, nes pirkėjai ir pardavėjai tarpusavyje gauna skaidrią informaciją apie kainas, o tai apskritai padeda sukurti veiksmingą rinką, nes kainos negali likti dirbtinai išpūstos arba išpūstos, kai tiksliai žinai, kiek už panašų turtą bet kuriuo metu siūlo ir (arba) reikalauja jų konkurentai.
Galiausiai vienas svarbiausių kapitalo rinkų vaidmenų yra tas, kad jos didina galimybes gauti kreditą įvairių pajamų lygių namų ūkiams, taip pat suteikia patikimesnį finansavimo šaltinį įmonėms, kurioms reikia papildomų išteklių veiklai plėsti arba naujiems projektams pradėti ir kurioms nereikia pasikliauti vien bankų paskolomis arba privataus kapitalo investicijomis. Tai leidžia šioms įmonėms geriau valdyti savo apyvartinį kapitalą ir kartu finansuoti augimo galimybes, per daug neapkraunant savo balansų skolos grąžinimo įsipareigojimais per ilgą laiką, o tai būtų sudėtinga, jei nebūtų galimybės pasinaudoti tinkamomis finansavimo galimybėmis, pavyzdžiui, kapitalo rinkų teikiamomis galimybėmis.
Apibendrinant galima pasakyti, kad nesunku suprasti, kodėl daugelis asmenų, įmonių, vyriausybių ir kitų subjektų šiandien renkasi dalyvauti pasaulinėje kapitalo rinkos sistemoje, nepaisant jai būdingos rizikos; ji suteikia galimybę gauti didesnę grąžą nei tradiciniai taupymo produktai, kartu su kainų nustatymo galimybėmis, padedančiomis užtikrinti veiksmingą išteklių paskirstymą įvairioms turto klasėms, taip pat padidina galimybes gauti kreditą įvairių pajamų lygių namų ūkiams, kurie kitu atveju negalėtų jo gauti vien tik pagal standartinę skolinimo praktiką; taip suteikiant jiems visiems didesnę laisvę priimant sprendimus, kaip geriausiai panaudoti savo finansinius išteklius ateityje, kartu sumažinant riziką, susijusią su didelio masto investicijomis, pavyzdžiui, atliekamomis per tarptautines vertybinių popierių biržas arba tamsius fondus ir (arba) ATS. Pasaulinė kapitalo rinka buvo ir tebėra neįtikėtinai svarbus šiuolaikinės ekonomikos plėtros visame pasaulyje veiksnys.