Kas yra maržos pareikalavimas (margin call)?

Maržos pareikalavimas – tai brokerio arba investicinės sąskaitos valdytojo pranešimas klientui, kad jis turi įnešti papildomų pinigų, norėdamas išlaikyti tam tikrą nuosavų lėšų arba vertės lygį savo sąskaitoje. Kalbant apie investavimą, raginimas sumokėti garantinę įmoką atsiranda, kai investuotojas pasiskolino lėšų iš savo maklerio, o už tas lėšas įsigytų vertybinių popierių vertė nukrito žemiau tam tikros ribos. Kai taip atsitinka, investuotojas turi arba įnešti daugiau kapitalo, arba parduoti dalį savo turto, kad išlaikytų savo sąskaitos likutį didesnį už brokerio nustatytą garantinės įmokos reikalavimą.

Savo esme garantinės įmokos pareikalavimas yra skirtas apsaugoti ir investuotoją, ir finansų maklerį nuo galimų nuostolių dėl rinkos svyravimų. Reikalaudami, kad investuotojai savo sąskaitose išlaikytų pakankamą nuosavų lėšų kiekį, brokeriai gali sumažinti savo pačių riziką ir užtikrinti, kad klientai išliktų mokūs net ir ekstremalių rinkos svyravimų laikotarpiais.

Kaip veikia garantinės įmokos pareikalavimas?

Kad investuotojas galėtų atidaryti maržinę sąskaitą finansų maklerio įmonėje, jis pirmiausia turi pateikti užstatą (paprastai grynuosius pinigus, bet kartais ir investicijas), lygų ne mažiau kaip 50 % (toliau – marža) visų už kreditą perkamų akcijų ar kitų investicijų pirkimo kainos. Šis užstatas yra abiejų šalių garantija ir leidžia investuotojui prisiimti didesnę riziką, nes jis neturi visiškos nuosavybės teisės į visas pirktas akcijas, kol negrąžina paskolos – skirtumo tarp pasiskolintos ir faktiškai turimos sumos.

Jei bet kuriuo metu po maržinės sąskaitos atidarymo joje esančių vertybinių popierių vertė nukrenta žemiau 50 % (arba bet kokio procento, kurį nustato maklerio įmonė), bus pareikalauta sumokėti garantinę įmoką. Tai reiškia, kad brokeris jūsų prašo arba papildyti sąskaitą papildomomis lėšomis, arba parduoti dalį (arba visus) turimus vertybinius popierius, kad jūsų investicija dar labiau nenukentėtų; jei jūs skubiai ir tinkamai nereaguojate, tuomet brokeris turi pilną teisę likviduoti dalį (arba visą) jūsų turto, kad užtikrintų, jog nepatirs nuostolių, viršijančių pradinę paskolą.

Ką turėtumėte daryti, jei gaunate raginimą sumokėti maržą?

Kai investuotojas gauna raginimą sumokėti garantinę įmoką iš savo finansų maklerio įmonės, jam svarbu veikti greitai, kad išvengtų bet kokių pozicijų likvidavimo be įspėjimo. Geriausi veiksmai priklauso nuo bendros finansinės padėties, tačiau paprastai yra trys galimybės:

  1. Įnešti papildomų lėšų į savo sąskaitą: Jei turite grynųjų pinigų arba investicijų, kurias galima pakankamai greitai paversti grynaisiais pinigais, turėtumėte apsvarstyti galimybę įnešti papildomų lėšų į savo sąskaitą, kad ji viršytų reikalaujamą nuosavo kapitalo lygį – taip veiksmingai patenkinsite maržos reikalavimą, nelikviduodami ar neparduodami jokių pozicijų per anksti.
  2. Išparduokite dalį (arba visas) turimas pozicijas: Jei neturite pakankamai grynųjų pinigų, bet vis tiek norite (turite) išvengti likvidavimo, kai kurias (ar net visas) esamas pozicijas galima parduoti kaip alternatyvią išeitį iš šios keblios situacijos; tai gali reikšti nuostolį dėl tam tikrų vertybinių popierių, bet taip pat gali padėti išvengti dar didesnių nuostolių, jei tie patys vertybiniai popieriai būtų laikomi iki termino pabaigos, o ne iš karto parduodami.
  3. Leiskite likviduoti: Jei nei 1, nei 2 variantas nepatinka, galiausiai galima tiesiog atsisakyti ir leisti likviduoti kai kurias ar net visas esamas pozicijas, kad būtų padengtos negrąžintos paskolos; tai paprastai nerekomenduojama, nes tai gali sukelti didelių nuostolių, priklausomai nuo to, kiek užstato buvo pateikta iš pradžių ir kiek jo buvo prarasta dėl rinkos pokyčių, kol buvo imtasi veiksmų.

Išvada

Gavus raginimą sumokėti garantinę įmoką, gali būti baisu, tačiau laiku sureagavus ir turint tinkamų žinių apie tokio pobūdžio pranešimus, tai neturi kelti didelio nerimo; nors norint sužinoti, kaip geriausiai reaguoti, investuotojams, siekiantiems gauti didesnę grąžą, pasinaudojant papildomomis lėšomis pagal skolinimosi sutartis su brokeriais, gali prireikti tam tikros bandymų ir klaidų patirties, tačiau tiksliai suprantant, kas yra tokių raginimų priežastis, tinkamai reaguoti gali būti daug lengviau, nei būtų buvę be tokių išankstinių žinių ir pasiruošimo iš anksto!