Kas yra meškų ir bulių rinka?

Meškų ir bulių rinka – tai du skirtingi ekonomikos rinkų tipai, nuo seno lemiantys investuotojų elgesį visame pasaulyje. Meškų rinka – tai laikotarpis, kai akcijų rinka (arba kitos turto klasės) patiria ilgalaikį nuosmukį. Šiuo laikotarpiu investuotojai tampa pesimistiški, nes pradeda išparduoti turimas akcijas, dėl to kainos toliau krinta ir atsiranda bendra mažėjimo tendencija.

Ir atvirkščiai, bulių rinkai būdingas ilgalaikis akcijų rinkos kainų kilimo laikotarpis. Šiuo laikotarpiu investuotojai optimistiškai vertina savo investicijas, noriai perka akcijas, tikėdami, kad jų vertė dar labiau išaugs. Tai sukuria spaudimą akcijų kainoms kilti, dėl kurio jos ilgą laiką gali nuolat kilti.

Terminai „lokys” ir „bulius” kilo iš XIX a. Volstrito tradicijos, kai makleriai tiesiogine prasme naudodavo bulių ragus, kuriais šaukdavo savo pavedimus kaip buliai, žengiantys gatve aukštyn, ir meškos, grįžtančios atgal. Vėliau šie terminai ėmė reikšti bet kokias investuotojų nuotaikas – optimistines arba pesimistines – akcijų rinkos ar kitų turto klasių atžvilgiu.

Meškų rinkoms paprastai būdingas didelis kintamumas, didelis akcijų indeksų kritimas ir bendras investuotojų ir fizinių asmenų turto sumažėjimas. Tokiais laikotarpiais dažnai jaučiama padidėjusi baimė ir pesimizmas tiek tarp paprastų vartotojų, tiek tarp investuotojų, kurie baiminasi, kad dėl mažesnės akcijų grąžos praras savo investicijas ar pensijų kaupimo sąskaitas.

Kita vertus, bulių rinkoms būdingas padidėjęs optimizmas dėl ateities investicijų ir apskritai ekonomikos augimo perspektyvų. Dėl to investuotojai imasi didesnės rizikos, taip pat didėja vartotojų perkamoji galia, o tai padeda skatinti ekonomikos augimą ir lemia didesnį įmonių pelną.

Visiems investuotojams svarbu suprasti tiek meškų, tiek bulių rinkas, kad jie galėtų priimti pagrįstus sprendimus, kai reikia investuoti savo sunkiai uždirbtus pinigus į akcijas ar kitas turto klases, pavyzdžiui, nekilnojamąjį turtą ar žaliavas. Tokiais nepastoviais laikais, kaip šie, investuotojams svarbu žinoti, kiek laiko jie turėtų palaukti prieš priimdami bet kokius svarbius sprendimus dėl savo portfelių, nes tiek meškų, tiek bulių rinkos, jei nėra tinkamai valdomos, laikui bėgant gali smarkiai paveikti santaupas.

Taip pat svarbu, kad visi investuotojai – tiek profesionalūs prekiautojai, tiek atsitiktiniai mažmeniniai prekiautojai – suprastų, kaip geriausiai valdyti riziką tiek meškų, tiek bulių rinkų metu, kad nuostoliai būtų kuo mažesni, o galimas pelnas bulių laikotarpiais, kai įmanoma, kuo didesnis. Norint tinkamai valdyti riziką, reikia suprasti pagrindinius rodiklius, tokius kaip kintamumo lygiai, pasipriešinimo lygiai, palaikymo lygiai, taip pat makroekonominiai įvykiai, kurie gali turėti platesnį poveikį akcijų kainoms keliose pramonės šakose vienu metu.

Galiausiai meškų rinkos visada egzistuos kartu su bulių rinkomis, nesvarbu, kokioje ekonomikoje esame; tačiau kiekvienas investuotojas turi pats nuspręsti, kaip geriausiai paskirstyti kapitalą, kad gautų kuo didesnę grąžą ir sumažintų kiekvienai rinkos aplinkai būdingą riziką.