NASDAQ ir Dow Jones Industrial Average (DJIA) yra du geriausiai žinomi Jungtinių Valstijų akcijų rinkos indeksai. Abu indeksai atspindi bendrą akcijų rinkos veiklą ir yra plačiai stebimi investuotojų, analitikų ir žiniasklaidos.
NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations – Nacionalinė vertybinių popierių prekiautojų asociacija) yra 1971 m. įkurta vertybinių popierių birža, žinoma dėl savo elektroninės prekybos platformos. Joje veikia daug technologijų ir interneto bendrovių, tokių kaip „Apple”, „Microsoft” ir „Amazon”, ir ji dažnai laikoma technologijų sektoriaus barometru. NASDAQ yra rinkos kapitalizacijos svertinis indeksas, o tai reiškia, kad kiekvienos jį sudarančios akcijos svoris priklauso nuo jos rinkos vertės, arba bendros išleistų į apyvartą akcijų vertės. NASDAQ indeksas dažnai laikomas nepastovesniu už kitus akcijų rinkos indeksus, nes į jį įtraukiamos mažesnės ir naujesnės bendrovės, kurios gali būti labiau linkusios į kainų svyravimus.
DJIA, dar vadinamas Dow, yra akcijų rinkos indeksas, kurį 1896 m. sukūrė Charlesas Dow. Jis pavadintas Dow ir jo verslo partnerio Edwardo Joneso vardu ir laikomas vienu seniausių ir plačiausiai stebimų akcijų rinkos indeksų pasaulyje. DJIA yra pagal kainą pasvertas indeksas, t. y. kiekvienos sudedamosios akcijos svoris priklauso nuo jos kainos, o ne nuo rinkos vertės. DJIA sudaro 30 didelių, gerai žinomų bendrovių, kurias atrenka „Wall Street Journal” redaktoriai. DJIA dažnai laikomas konservatyvesniu indeksu, palyginti su NASDAQ, nes į jį įtraukiamos labiau įsitvirtinusios bendrovės, kurios gali būti mažiau linkusios į kainų svyravimus.
Ir NASDAQ, ir DJIA gali būti naudingi bendrų akcijų rinkos rezultatų rodikliai, tačiau jie puikiai neatspindi visos rinkos. NASDAQ ir DJIA apima tik nedidelę dalį visų viešai prekiaujamų bendrovių ir nebūtinai atspindi kitų turto klasių, pavyzdžiui, obligacijų ar nekilnojamojo turto, rezultatus. Be to, indeksus veikia įvairios rinkos jėgos, pavyzdžiui, ekonominės sąlygos ir investuotojų nuotaikos, kurios gali turėti įtakos jų rezultatams.
Investuotojai gali naudoti NASDAQ ir DJIA kaip lyginamuosius indeksus, kad galėtų palyginti savo portfelio rezultatus su visos rinkos rezultatais, tačiau svarbu diversifikuoti investicijas ir nepasikliauti nė vienu indeksu kaip vieninteliu rinkos rezultatų rodikliu. Priimant investicinius sprendimus taip pat svarbu atsižvelgti į kiekvieno investuotojo konkretų rizikos profilį ir investavimo tikslus.