Kas yra obligacijų reitingai?

Obligacijų reitingai yra svarbus organizacijos, vyriausybės ar įmonės finansinės būklės rodiklis. Obligacijų reitingus suteikia reitingų agentūros, tokios kaip „Moody’s” ir „Standard & Poor’s” (S&P), ir paprastai jie svyruoja nuo AAA/Aaa (aukščiausi) iki D (žemiausi). Juose analizuojamas emitento gebėjimas grąžinti skolinius įsipareigojimus ir investuotojams suteikiama informacija apie obligacijų emitento kreditingumą.

Investuotojai naudojasi obligacijų reitingais, kad nustatytų mažiausią sumą, kurią jie gali tikėtis uždirbti iš tam tikros obligacijos, kartu atsižvelgdami į pageidaujamą rizikos lygį. Pavyzdžiui, obligacijos, kurioms S&P suteikia AAA arba Aaa reitingą, pasižymi nedidele įsipareigojimų neįvykdymo rizika, tačiau jų pajamingumas yra mažesnis negu rizikingesnių obligacijų, turinčių žemesnius kredito reitingus. Kita vertus, aukštesnio reitingo obligacijos gali būti likvidesnės už žemesnio reitingo obligacijas, nes investuotojai jaučiasi labiau užtikrinti jas laikydami.

Obligacijų reitingas nustatomas analizuojant įvairius veiksnius apie obligacijų emitentą, pavyzdžiui, ankstesnius skolos grąžinimo rezultatus, dabartinę finansinę padėtį ir būsimo pelno perspektyvas, veiklos dydį ir įvairovę, vadovybės stiprybę ir patirtį, teisinę struktūrą ir mokestinę aplinką, geografinę veiklos bazę, pramonės tendencijas ir pagrindinius konkurentus. Reitingų agentūros taip pat atsižvelgia į konkrečias reitinguojamos skolos priemonės ypatybes, pavyzdžiui, terminą, palūkanų normos struktūrą, užtikrinimo nuostatas, išpirkimo galimybes ir išpirkimo nuostatas.

Be to, kad investuotojams suteikiama informacija apie obligacijų emitento rizikos pobūdį, obligacijų reitingai gali padėti emitentams lengviau patekti į kapitalo rinkas, nes suteikia pasitikėjimą tarp potencialių skolintojų. Aukštas reitingas taip pat gali padėti emitentams užsitikrinti mažesnes palūkanų normas, nes skolintojai, investuodami į aukšto reitingo obligacijas, suvokia mažesnę riziką nei investuodami į obligacijas, kurių reitingas yra mažiau palankus. Dėl to aukšti kredito reitingai didina obligacijų paklausą tarp institucinių investuotojų, o tai didina antrinės rinkos likvidumą.

Kredito reitingai nėra statiški – laikui bėgant jie gali būti peržiūrimi, atsižvelgiant į rinkos sąlygų ar emitento veiklos rezultatų pokyčius. Pavyzdžiui, jei įmonės pajamos mažėja dėl prastų ekonominių sąlygų arba konkurencinio spaudimo, jos reitingas gali būti atitinkamai sumažintas, kita vertus, jei jos rezultatai viršija lūkesčius, jos reitingas gali būti atitinkamai padidintas. Reitingus paprastai reguliariai stebi ir investuotojai, ir emitentai, siekdami užtikrinti, kad jų investicijos būtų tinkamai įvertintos atsižvelgiant į kintančias aplinkybes.

Apskritai obligacijų reitingai suteikia vertingos informacijos apie organizacijos finansinę būklę ir yra svarbios gairės tiek investuotojams, tiek skolininkams, kai jie vertina investicinius sprendimus arba naudojasi likvidžiomis kapitalo rinkomis. Visapusiškai suprantant, kaip suteikiami reitingai ir kokią reikšmę skirtingi reitingai turi abiem sandorio šalims, galima priimti pagrįstus sprendimus, kurie ilgainiui duos optimalią grąžą, kartu tinkamai valdant susijusią riziką.