Vertinimas yra svarbi sąvoka, kurią reikia suprasti vertinant investicijas arba nustatant įmonės vertę. Vertinimas – tai turto, subjekto ar investicijos dabartinės vertės nustatymo procesas. Jis apima finansinių duomenų, rinkos tendencijų ir kitos susijusios informacijos analizę ir vertinimą, siekiant nustatyti tikrąją turto vertę. Vertinimas naudojamas daugelyje skirtingų pramonės šakų, pavyzdžiui, finansų ir nekilnojamojo turto.
Pavyzdžiui, vertinant verslą, naudojami keli metodai, kuriais remiantis galima tiksliai apskaičiuoti dabartinę jo vertę. Vienas iš populiarių metodų yra diskontuotų pinigų srautų metodas (DCF), pagal kurį atsižvelgiama į numatomus būsimus verslo pinigų srautus, siekiant nustatyti jo dabartinę vertę. Siekiant nustatyti išsamesnį vertės įvertį, gali būti taikomi ir kiti metodai, pavyzdžiui, palyginimas su panašiomis įmonėmis arba turtu.
Vertinimas ne tik padeda investuotojams įvertinti potencialios investicijos vertę, bet ir padeda skolintojams apsispręsti, ar suteikti finansavimą konkretiems sandoriams. Be to, vertinimas naudingas nustatant, kiek investuotojai turėtų gauti nuosavo kapitalo investuodami į įmonę ar turtą, ir padeda nustatyti teisingą kainą, kai kalbama apie susijungimus ir įsigijimus. Vertinimą taip pat gali naudoti vyriausybės, nustatydamos mokesčius tam tikroms investicijoms ir įmonėms.
Be šių būdų, vertinimą taip pat gali naudoti įmonės, kurdamos darbuotojų akcijų planus, ir verslininkai, norintys pritraukti kapitalo savo įmonėms. Nesvarbu, kokiam tikslui jis naudojamas, tikslus vertės įvertinimas yra būtinas, kad bet kuris investuotojas ar skolintojas galėtų priimti pagrįstus sprendimus dėl savo investicijų ir finansavimo galimybių.
Dažniausiai profesionalūs vertintojai įverčius nustato atlikdami kokybinę arba kiekybinę analizę. Atliekant kokybinę analizę nagrinėjami tokie nematerialūs veiksniai kaip prekės ženklo pripažinimas ir klientų lojalumas, o atliekant kiekybinę analizę daugiausia dėmesio skiriama materialiems elementams, pavyzdžiui, balansams ir pelno (nuostolio) ataskaitoms. Priklausomai nuo vertinamo turto rūšies ir atitinkamos pramonės šakos, kiekvienas metodas gali suteikti daugiau informacijos nei kitas, kad būtų galima nustatyti tikslią vertę.
Kitas svarbus vaidmuo atliekant vertinimą tenka deramam patikrinimui, nes jis padeda geriau suprasti visus su vertinamu turtu susijusius aspektus, įskaitant teisinius klausimus, pramonės tendencijas, finansinę riziką ir kt. Įmonės dažnai samdo trečiųjų šalių specialistus iš finansų konsultavimo įmonių, kurie specializuojasi atlikti su tyrimais susijusias užduotis, pavyzdžiui, išsamų patikrinimą, kad geriau suprastų sudėtingus finansinius klausimus prieš priimdamos bet kokius sprendimus, susijusius su investicijomis ar finansavimo galimybėmis.
Apibendrinant galima teigti, kad deramas patikrinimas kartu su įvairiomis kokybinėmis ir kiekybinėmis analizėmis yra būtinos sudedamosios dalys, reikalingos patikimiems įverčiams parengti vertinant turtą įvairiose pramonės šakose – nuo nekilnojamojo turto iki pradedančiųjų technologijų įmonių – ir nesvarbu, kokiu tikslu tai daroma, visiems susijusiems asmenims reikia patikimų įverčių, jei jie nori priimti pagrįstus sprendimus dėl savo investicijų ar finansavimo galimybių.