Kredito kortelės

Kredito kortelė – tai mokėjimo kortelė, kuri leidžia vartotojams pirkti iš anksto nesumokant visos kainos. Vietoj to mokama per sutartą kredito liniją, kurią nustato kredito įstaiga, pavyzdžiui, bankas arba finansinių paslaugų bendrovė. Kreditinės kortelės priimamos visame pasaulyje, todėl klientai gali efektyviai pirkti prekes ir paslaugas tiek asmeniškai, tiek internetu.

Kas gali gauti kredito kortelę?

Kiekvienas, turintis gerą kredito reitingą, paprastai gali gauti leidimą gauti kredito kortelę. Kredito reitingai nustatomi atsižvelgiant į ankstesnę skolų grąžinimo istoriją ir laiku atliekamus mokėjimus, taip pat į kitus veiksnius, pavyzdžiui, pajamų lygį ir darbo garantijas. Šis reitingas padeda skolintojams nuspręsti, ar patvirtinti, ar atmesti kredito kortelių, paskolų ir kitų finansinių produktų paraiškas.

Norint gauti kredito kortelės patvirtinimą, pareiškėjai turi būti ne jaunesni kaip 18 metų ir atitikti skolintojo nustatytus priėmimo kriterijus. Paprastai šie kriterijai apima pakankamas pajamas, gerą skolų istoriją ir tai, kad pastaruoju metu nėra bankrutavusių ar pradelstų mokėjimų už turimas sąskaitas. Taip pat svarbu, kad pareiškėjai turėtų galiojančius asmens tapatybės dokumentus, pavyzdžiui, vairuotojo pažymėjimą arba pasą.

Kredito kortelių tipai

Kredito kortelės būna dviejų pagrindinių tipų – užtikrintos ir neužtikrintos. Prieš patvirtinant kredito korteles, reikia, kad kredito gavėjas pateiktų tam tikrą užstatą, pavyzdžiui, grynuosius pinigus arba kitą turtą, kuris būtų kaip užstatas, apsaugantis nuo mokėjimų nevykdymo. Neužtikrintoms kortelėms nereikalaujama jokio užstato, tačiau jų palūkanų normos gali būti didesnės nei užtikrintų, nes nėra garantijos, kad paskolos gavėjas atliks visus mokėjimus. Apskritai vartotojai teikia pirmenybę neužtikrintoms kortelėms, nes dėl jų jie nerizikuoja prarasti savo turto, jei nesugebės laiku sumokėti įmokų.

Tarp šių dviejų pagrindinių kredito kortelių tipų taip pat yra įvairių subkategorijų, įskaitant apdovanojimų korteles, kurios siūlo taškus arba pinigų grąžinimą pasiekus tam tikras ribas; parduotuvių prekių ženklų korteles, kurios siūlo nuolaidas tam tikrose parduotuvėse; kelionių korteles, kurios suteikia specialią naudą keliaujant; balanso perkėlimo korteles, kurios leidžia vartotojams perkelti balansą iš vienos kredito kortelės sąskaitos į kitą; studentų kredito kortelės, skirtos specialiai studentams; verslo kredito kortelės, skirtos įmonių savininkams; iš anksto apmokėtos debeto ir (arba) kredito kortelės, į kurias, norėdami jomis naudotis, vartotojai turi iš anksto įkelti lėšų; virtualios ir (arba) skaitmeninės piniginės, leidžiančios vartotojams saugiai saugoti savo debeto ir (arba) kredito kortelių informaciją internete, kad ją būtų galima lengvai naudoti su interneto prekybininkais ir paslaugomis ir nereikėtų kiekvieną kartą daryti fizinių duomenų kopijų.

Kredito kortelių naudojimo privalumai

Kreditinės kortelės suteikia daug privalumų, palyginti su mokėjimais grynaisiais pinigais ar debeto mokėjimais perkant:

  • Kredito kortelių apdovanojimų programos: Dauguma didžiųjų kreditorių siūlo atlygio programas, pagal kurias naudotojai, naudodamiesi kredito kortele tam tikrose parduotuvėse arba kiekvieną mėnesį / metus pasiekę išlaidų ribas, gali gauti taškų arba grąžinti grynųjų pinigų. Šios programos yra papildoma paskata dažniau naudotis kredito kortele, o ne vien tik grynaisiais ar debetiniais mokėjimais, kurie paprastai nėra susiję su šia nauda.
  • Apsauga nuo sukčiavimo: Tai dar vienas kredito kortelės naudojimo privalumas: dauguma leidėjų siūlo apsaugos nuo sukčiavimo funkcijas, kurios padeda apsisaugoti nuo atsakomybės, jei kas nors kitas pasinaudotų jūsų sąskaita be jūsų leidimo (jei apie tai pranešate nedelsdami). Tai suteikia ramybę žinant, kad nebūsite atsakingi už bet kokius neteisėtus mokėjimus, atliktus jūsų sąskaitoje, jei į ją kada nors kėsintųsi piktavaliai internete ar kitur. Be to, daugelis sąskaitų išdavėjų dabar leidžia naudotojams nustatyti perspėjimus, kad jie gautų pranešimus, kai jų sąskaita naudojama, ir taip dar labiau apsisaugoti nuo galimų sukčiavimo atvejų, kol jie dar neįvyko – tai neįkainojama šiuolaikiniame skaitmeniniame pasaulyje, kuriame klesti kibernetiniai nusikaltimai!
  • Patogumas: Galiausiai, dėl to, kad kreditinės kortelės yra plačiai paplitusios tarp mažmenininkų tiek internete, tiek ne internete, jomis naudojantis labai patogu pirkti bet ką įvairiose pasaulio šalyse, nes jos yra universalios tarp prekybininkų (ne visi prekybininkai priima visas valiutas). Tai reiškia, kad jums nereikia turėti daug vietinės valiutos, kad ir kur keliautumėte, jei turite galimybę naudotis savo patikimu plastikiniu palydovu!

Kredito kortelių naudojimo trūkumai

Tačiau, kaip ir bet kuris kitas produktas, taip ir naudojimasis kredito kortele turi trūkumų:

  • Didelės palūkanų normos: Tai reiškia, kad jei klientas praleidžia bet kokią kredito grąžinimo įmoką, jis gali sumokėti daugiau nei iš pradžių sutarta dėl papildomų mokesčių ir baudų, kurias taiko kredito kortelės išdavėjas (-ai). Tai taip pat galioja net ir tuo atveju, jei klientai sugebėjo sumokėti visas ankstesnes įmokas, bet tik vieną įmoką, nes, deja, tas vienas praleistas terminas gali brangiai kainuoti, todėl visada prisiminkite šį veiksnį, kai sprendžiate, ar verta imti paskolą ilgalaikėje perspektyvoje!
  • Dar vienas trūkumas, susijęs su reguliariu (ar net retkarčiais) naudojimusi kredito kortele, yra tas, kad dėl to gali lengvai susidaryti skola, nes klientai gali pasiskolinti pinigų už kiekvieną atliktą operaciją ir tik vėliau (jei apskritai kada nors) iš dalies arba visiškai ją grąžinti. Tai gali būti pavojinga, jei nėra tinkamai valdoma, nes gali baigtis pernelyg didelėmis išlaidomis, o tai savo ruožtu lemia dar didesnę skolą ir mokesčius – todėl visada įsitikinkite, kad naudodamiesi tokio tipo produktais atidžiai stebite savo išlaidų įpročius!
  • Saugumo problemos: Galiausiai, atsižvelgiant į internetinių operacijų pobūdį, visada kyla rizika, kad atliekant mokėjimus kreditine kortele gali būti pažeisti kliento duomenys, t. y. piktavaliai gali turėti prieigą prie slaptos informacijos, pvz., banko duomenų ir pan. Norėdami nuo to apsisaugoti, naudotojai visada turėtų užtikrinti, kad naudodamiesi savo kortelėmis naudotųsi patikimais tinklalapiais ir (arba) programėlėmis ir turėtų įdiegtą naujausią saugumo programinės įrangos versiją. Be to, taip pat svarbu prisiminti, kad niekada neturėtumėte niekam kitam perduoti savo kortelės duomenų, nes tai gali tapti galimo sukčiavimo priežastimi!

Visa tai reikia apsvarstyti sprendžiant, ar kredito kortelė jums tinka ir kaip geriausia valdyti jos naudojimą, kad jos funkcijos būtų kuo naudingesnės, o rizika mažesnė. Galiausiai tai asmeninis sprendimas, kurį reikia atidžiai apsvarstyti atsižvelgiant į kiekvieno asmens individualias aplinkybes, todėl prieš imdamiesi tokių produktų įsitikinkite, kad visiškai suprantate, kas su tuo susiję!