Lizingas: kas tai ir kokie jo privalumai?

Išperkamoji nuoma yra populiari finansinė priemonė, leidžianti fiziniams asmenims ar įmonėms naudotis turtu (paprastai didele įranga, transporto priemonėmis ar kitomis prekėmis) jo neįsigyjant iš karto. Tai susitarimas tarp nuomotojo (savininko) ir nuomininko (naudotojo). Nuomotojas išlieka teisėtas turto savininkas, tačiau nuomininkas moka už naudojimąsi turtu per sutartą laikotarpį. Lizingas turi keletą privalumų, tačiau yra ir galimų trūkumų, į kuriuos reikia atsižvelgti. Šiame straipsnyje išsamiau panagrinėsime šiuos privalumus ir trūkumus.

Kas yra lizingas?

Iš esmės išperkamoji nuoma apima paskolos ėmimą iš banko arba kito skolintojo, kuris kaip užstatą naudoja lizinguojamą turtą. Ši paskola užtikrinama paties turto verte, o ne bet kokiu kitu užstatu, pavyzdžiui, nekilnojamuoju turtu ar akcijomis. Nuomos sutartis paprastai sudaroma nuo vienerių iki penkerių metų, o per šį laikotarpį nuomininkas reguliariai moka įmokas, kol padengia visas turto naudojimo išlaidas. Tai padaręs, jis gali perimti jį nuosavybėn, jei nori. Tačiau jei pasibaigus nuomos laikotarpiui jis nusprendžia jo nelaikyti, jis tiesiog grąžina jį nuomotojui be jokių papildomų įsipareigojimų.

Lizingo privalumai

Vienas iš pagrindinių lizingo arba išperkamosios nuomos privalumų yra tas, kad ji leidžia įmonėms ir asmenims įsigyti turto, kurio kaina kitu atveju gali būti neadekvati jų kainoms. Kadangi sudarant išperkamosios nuomos sutartį iš anksto reikia sumokėti tik dalį įmokos, palyginti su tiesioginiu pirkimu, brangios įrangos įsigijimas gali būti daug lengviau įmanomas grynųjų pinigų srautų požiūriu. Be to, kadangi sudarant lizingo sutartį už tokį turtą, kaip mašinos ar verslo patalpos, iš pradžių reikia sumokėti tik dalį įmokos, o ne įsigyti juos iš karto už vieną sumą, įmonės gali išvengti pernelyg didelio kapitalo, iš pradžių skirto turtui, kurio vertė laikui bėgant gali greitai nuvertėti.

Be to, priklausomai nuo to, kokiam laikotarpiui sudarysite nuomos sutartį, jūsų įmokos gali išlikti pastovios visą jos galiojimo laikotarpį dėl tam tikrų mokesčių lengvatų, kurias sudaro kai kurios vyriausybės, kai sudaromos tokios sutartys. Tai reiškia, kad tiksliai žinote, kiek mokėsite kiekvieną mėnesį, todėl galite atitinkamai planuoti biudžetą ir išvengti netikėtų išlaidų, jei kainos staiga pakiltų dėl infliacijos ar nenumatytų aplinkybių.

Kitas su lizingu susijęs privalumas yra tas, kad dažnai su nuomos sutartimi galite gauti papildomas garantijas arba techninės priežiūros sutartis – tai reiškia, kad bet kokios problemos, susijusios su jūsų nuomojama įranga, turėtų būti sprendžiamos nemokamai tol, kol jai galioja garantijos sąlygos sutarties galiojimo laikotarpiu. Tai gali užtikrinti ramybę, jei naudojimo metu kiltų kokių nors problemų, ir padėti užtikrinti, kad jūsų lizinguojami daiktai veiktų ilgesnį laiką, nei perkant atskirai be tokių apsaugos sąlygų.

Lizingo trūkumai

Vienas iš galimų su lizingo paslauga susijusių trūkumų yra tas, kad jums greičiausiai teks mokėti didesnes palūkanų normas nei perkant daiktą iš karto. Dėl to tokios sutartys ilgainiui gali būti brangesnės, ypač palyginti su paskolos iš banko ar kito skolintojo gavimu, kuris dažnai gali pasiūlyti daug mažesnes palūkanų normas dideliems pirkiniams, įsigyjamiems per ilgesnį laikotarpį.

Be to, išnuomotas turtas teisiškai priklauso nuomotojui ir apie bet kokias problemas ar techninės priežiūros klausimus, kylančius naudojant turtą, reikia pranešti tiesiogiai jam, o ne jums ar jūsų įmonei, kaip būtų, jei turtas būtų įsigytas iš karto. Tai reiškia, kad bet koks remontas ar keitimas gali užtrukti ilgiau nei įprastai, be to, nuomotojas gali taikyti papildomus mokesčius.

Galiausiai, kad galėtumėte pasinaudoti lizingo teise, greičiausiai turėsite turėti gerą kredito reitingą ir atitikti kitus nuomotojo nustatytus kriterijus, pvz., pasiekti minimalią apyvartą arba pateikti įrodymus apie pagrindinius jūsų verslo veiklos rodiklius per tam tikrą laiką. Dėl to naujoms įmonėms arba įmonėms, kurių pinigų srautai neaiškūs, gali būti daug sunkiau sudaryti tokias sutartis, net jei pasibaigus terminui jos ketina turtą iš karto įsigyti.

Apibendrinant galima teigti, kad lizingas gali būti naudingas daugeliui įmonių ir fizinių asmenų, kurie nori įsigyti daiktų, kurie kitu atveju gali būti per brangūs arba reikalauti didelio pradinio kapitalo. Tačiau prieš sudarant bet kokią sutartį svarbu atlikti išsamų tyrimą, kad įsitikintumėte, jog gaunate gerą pasiūlymą ir kad atsižvelgta į visus galimus su tokia nuoma susijusius sunkumus ar problemas.