Kai norite įsigyti naują transporto priemonę arba ją finansuoti, gali būti sunku apsispręsti, ar imti paskolą, ar nuomotis automobilį. Kiekviena galimybė turi savų privalumų ir trūkumų, todėl prieš priimant sprendimą svarbu suprasti jų skirtumus. Šiame straipsnyje aptarsime automobilio paskolos ir lizingo privalumus ir trūkumus, kad padėtume jums priimti pagrįstą sprendimą.
Paskolos automobiliui privalumai
Vienas iš pagrindinių paskolos automobiliui paėmimo privalumų yra tas, kad pirkėjai gali išvažiuoti su savo naujomis transporto priemonėmis nemokėdami už jas iš anksto. Be to, paskolos sąlygos paprastai yra lanksčios, t. y. pirkėjai gali pasirinkti nuo vienerių iki penkerių metų ar ilgesnį paskolos grąžinimo laikotarpį. Dėl to pirkėjams lengviau rasti mėnesines įmokas, kurios atitiktų jų biudžetą. Be to, kai paskola bus išmokėta, pirkėjas taps transporto priemonės savininku ir jam nebus taikomi jokie apribojimai, susiję su tuo, kaip dažnai jis ja naudosis ir kiek laiko ją laikys.
Kitas paskolos automobiliui privalumas yra tas, kad palūkanų normos paprastai būna mažesnės nei susijusios su lizingo sutartimis. Tai reiškia, kad paskolos gavėjai ilgainiui sutaupys pinigų, nes laikui bėgant mokės mažiau palūkanų, palyginti su lizingo įmokomis. Be to, yra tam tikrų mokestinių lengvatų, susijusių su transporto priemonės finansavimu paskolos būdu; kai kuriose jurisdikcijose savininkams leidžiama visas palūkanų išlaidas arba jų dalį kasmet atskaityti iš apmokestinamųjų pajamų.
Automobilio paskolos trūkumai
Pagrindinis trūkumas, susijęs su automobilio paskolos ėmimu, yra tas, kad paprastai iš anksto reikalaujama sumokėti pradinį įnašą, kad būtų patvirtintas finansavimo susitarimas. Šių įmokų dydis priklauso nuo tokių veiksnių, kaip kredito reitingas ir pajamų lygis, tačiau paprastai svyruoja tarp 10-20 % visos automobilio vertės (daugiau, jei turite blogą kreditą). Tai reiškia, kad net ir užsitikrinę palankią finansavimo sutartį, pirkėjai vis tiek gali patirti dideles pradines išlaidas, kol galės pradėti važinėti savo naujomis transporto priemonėmis.
Be to, kadangi automobiliai po įsigijimo greitai nuvertėja, pirkėjai dėl neigiamo nuosavo kapitalo (arba finansavimo „aukštyn kojomis”) gali būti skolingi daugiau, nei jų automobiliai verti, kol baigs mokėti paskolas. Dėl to paskolos gavėjai gali atsidurti sudėtingoje padėtyje, jei jiems kada nors prireiktų arba jie norėtų parduoti savo automobilius prieš visiškai grąžinant paskolas, nes tokiu atveju jiems gali tekti sumokėti papildomų pinigų iš savo kišenės, kad padengtų visus nesumokėtus likučius, kuriuos jie turi sumokėti už savo automobilius pardavimo (arba iškeitimo) metu.
Autolizingo privalumai
Vienas iš svarbiausių automobilių lizingo privalumų yra tas, kad mėnesinės įmokos paprastai būna daug mažesnės nei tradicinių paskolų automobiliams, nes pagal lizingo sutartis paskolos gavėjai turi reguliariai mokėti tik nusidėvėjimo sąnaudas, o ne visą transporto priemonės vertę, kaip yra su paskolomis. Kadangi išperkamosios nuomos sutartyse vairuotojams taip pat nustatomi ridos apribojimai ir kitos sąlygos, išperkamosios nuomos automobiliai paprastai išlieka geresnės būklės nei įsigyti, nes vairuotojai turi mažai paskatų ar galimybių juos naudoti intensyviau nei įprastas nusidėvėjimas, nurodytas kiekvienos sutarties sąlygose; todėl išperkamosios nuomos automobiliai paprastai išlieka didesnės perpardavimo vertės, kai grąžinami pasibaigus sutarčiai, o tai padeda kompensuoti kai kurias pradines išlaidas, sutaupytas dėl pačių individualių išperkamosios nuomos sutarčių (ir taip išlaikyti mažas bendras išlaidas). Daugelis dilerių taip pat siūlo papildomas paskatas, pavyzdžiui, atleidimą nuo mokesčių ir nemokamas techninės priežiūros paslaugas, kai klientai pasirašo išperkamosios nuomos sutartį, o ne įsigyja automobilį – tai suteikia papildomų galimybių sutaupyti per visą nuosavybės laikotarpį!
Autolizingo trūkumai
Kad ir kokie naudingi būtų lizingo automobiliai, palyginti su įsigyjamais, deja, vis dar yra keletas su šia galimybe susijusių trūkumų! Pirmiausia – dauguma išperkamosios nuomos sutarčių turi griežtus apribojimus, kurie draudžia naudotojams pritaikyti ir (arba) modifikuoti transporto priemones, išskyrus kosmetinius pakeitimus (pvz., dažymo darbus ir (arba) interjero atnaujinimus), todėl rimti entuziastai, svarstantys šį kelią, lieka nuošalyje dėl ribotų atnaujinimo galimybių pagal daugumą sutarčių! Be to, terminai retai trunka ilgiau nei trejus metus, o tai riboja naudotojų galimybes išlaikyti tuos pačius važiavimus gerokai ilgiau, nei baigiasi pagrindinės garantijos galiojimo laikas (dėl to jie vėl grįžta į pradinį tašką ir, jei pageidauja, greičiau ieško pakeitimų); taip pat – vairuotojams pagal nuomos sutartis taikomi ridos apribojimai, todėl tie, kuriems reikia kasdien viršyti tam tikras ribas, yra atsakingi už pernelyg didelius mokesčius už kiekvieną nuvažiuotą mylią, viršijančius nustatytus sutarties tarifus, o tai dar labiau apsunkina anksčiau minėtą trumpą trukmę… Visa tai kartu lemia didesnes bendras išlaidas, patiriamas per visą gyvavimo ciklą, palyginti su tiesioginiu pirkimu be papildomų apribojimų ir (arba) sąlygų!
Išvada
Apibendrinant galima teigti, kad transporto priemonės nuoma gali būti puikus būdas sutaupyti pinigų brangiam pirkiniui, tačiau prieš priimant sprendimą svarbu apsvarstyti visus privalumus ir trūkumus. Lizingas gali pasiūlyti mažesnes mėnesines įmokas ir papildomas paskatas, tačiau jis taip pat susijęs su apribojimais, dėl kurių kai kuriems automobilių pirkėjams gali būti sudėtinga arba nepageidautina. Galiausiai geriausias pasirinkimas priklausys nuo kiekvieno asmens asmeninės finansinės padėties ir poreikių.