Mažosios įmonės yra neatsiejama bet kurios ekonomikos dalis, todėl, norėdamos augti ir plėstis, jos dažnai turi gauti paskolas. Paskolos mažosioms įmonėms gali būti įvairių formų – nuo banko paskolų iki privačių investicijų – ir yra būtinas kapitalas, kurio reikia daugeliui pradedančiųjų įmonių, kad jos galėtų pradėti veiklą. Šiame straipsnyje apžvelgsime įvairių rūšių paskolas mažosioms įmonėms ir aptarsime aplinkybes, į kurias reikia atsižvelgti teikiant paraišką joms gauti.
Kas yra smulkaus verslo paskola?
Smulkiojo verslo paskola – tai bankų ar kitų skolintojų siūloma finansavimo rūšis, padedanti verslininkui pradėti arba plėsti verslą. Šios paskolos paprastai užtikrinamos verslui priklausančiu turtu, pavyzdžiui, atsargomis ar nekilnojamuoju turtu, ir joms gali būti taikomos fiksuotos arba kintamos palūkanų normos bei skirtingi grąžinimo terminai. Priklausomai nuo skolintojo ir paskolos gavėjo kvalifikacijos, šioms paskoloms taip pat gali būti taikomi mažesni kredito balų reikalavimai nei kitoms finansavimo rūšims.
Smulkiojo verslo paskolų tipai
Labiausiai paplitusios mažų verslo paskolų rūšys yra šios:
- Banko paskolos: Banko paskolos paprastai yra ilgesnės, joms reikia daugiau dokumentų ir aukštesnių kredito balų reikalavimų nei kitų rūšių finansavimui. Be to, dėl didesnio dydžio jos paprastai siūlo mažesnes palūkanų normas ir lankstesnes grąžinimo galimybes.
- SBA paskolos: Smulkiojo verslo administracija (SBA) siūlo keletą skirtingų programų, skirtų suteikti finansinę pagalbą verslininkams, norintiems pradėti arba plėsti savo verslą. Šios programos apima tiek garantijas, tiek tiesioginio skolinimo galimybes su mažomis palūkanų normomis ir ilgais grąžinimo terminais.
- Prekybininkų grynųjų pinigų avansai: Prekybininkų pinigų avansai – tai trumpalaikės paskolos sprendimai, leidžiantys skolintojams panaudoti būsimus kreditinių kortelių pardavimus kaip paskolos užstatą. Šių paskolų mokesčiai paprastai būna didesni nei tradicinių banko paskolų, tačiau jos suteikia greitesnę prieigą prie kapitalo ir mažiau išankstinių reikalavimų.
- Tarpusavio skolinimas: P2P (Peer-to-peer) skolinimo platformos suderina investuotojus, siekiančius grąžinti savo pinigus, su skolininkais, kuriems reikia greito kapitalo. Skolininkai internete skelbia išsamią informaciją apie savo projektus, o investuotojai internetu teikia pasiūlymus, nurodydami siūlomas paskolos sąlygas, pavyzdžiui, palūkanų normą, grąžinimo laikotarpį ir pan. P2P paskolų palūkanų normos paprastai yra didesnės nei tradicinių bankų paskolų, tačiau suteikiama greitesnė prieiga prie kapitalo ir mažiau išankstinių reikalavimų.
- Privačios investicijos: Privačios investicijos paprastai apima turtingus asmenis, kurie teikia finansavimą mainais į įmonės, į kurią jie investuoja, akcijas. Šis finansavimo būdas susijęs su didele rizika, tačiau gali būti labai naudingas, jei juo tinkamai naudojamasi, nes verslininkams suteikiama galimybė gauti dideles kapitalo sumas, kurių nereikia grąžinti per tam tikrą laiką, kaip tai būtų daroma su paskolos produktu. Tačiau svarbu, kad prieš sudarant bet kokią sutartį dėl privačių investicijų visos dalyvaujančios šalys pasikonsultuotų su specialistais, pavyzdžiui, teisininkais, buhalteriais ir t. t., kad abi šalys suprastų, kokias teises turi kiekviena šalis, susijusias su atitinkamu investicinių sprendimų priėmimo procesu ir (arba) klausimais, susijusiais su kiekviena individualia situacija, jei reikalai nesiklosto pagal planą, kai to reikia ir (arba) prašoma, ir pan.
Svarstymai kreipiantis dėl smulkaus verslo paskolos
Yra keletas pagrindinių aplinkybių, į kurias reikėtų atsižvelgti teikiant paraišką dėl paskolos smulkiajam verslui. Dauguma skolintojų, prieš suteikdami paskolą, norės, kad pateiktumėte informaciją apie savo asmeninę kredito istoriją.
Užstatas – Bankai gali paprašyti jūsų pateikti užstatą, kad galėtų užtikrinti paskolos grąžinimą; tai gali būti nekilnojamojo turto dokumentai arba nuosavybės teisės, įrangos/inventoriaus/akcijų nuosavybės pažymėjimai ir t. t., priklausomai nuo to, kokios rūšies ir sumos skolinamasi, todėl prieš ką nors pasirašydami būtinai peržiūrėkite visus atitinkamus dokumentus, kad įsitikintumėte, jog viskas yra teisinga ir atitinka jūsų pačių sutartą komforto lygį, kai tai įmanoma (gali priklausyti nuo individualių aplinkybių).
Palūkanų normos – Skirtingi skolintojai gali siūlyti skirtingas palūkanų normas; svarbu, kad jas palygintumėte, kad rastumėte tokią, kuri geriausiai atitiktų jūsų biudžetą ir kartu užtikrintų palankią investicijų grąžą, jei reikia, laikui bėgant, kai taikoma, ir t. t. (vėlgi priklausomai nuo individualių aplinkybių).
Skirtingi skolintojai gali siūlyti skirtingas grąžinimo sąlygas (pvz., mėnesines įmokas arba vienkartines sumas tam tikrais laiko tarpais); įsitikinkite, kad bet koks jūsų pasirinktas grąžinimo terminas gerai atitinka jūsų dabartinę finansinę padėtį ir kartu suteikia pakankamai erdvės, laiko ir išteklių, reikalingų projekto tikslams įgyvendinti, kai tai taikoma, ir t. t. (tai vėlgi gali priklausyti nuo individualių aplinkybių).
Išvada
Finansavimo užtikrinimas per smulkiojo verslo paskolas gali būti neįkainojama vertybė verslininkams, ieškantiems būdų, kaip pradėti savo verslą arba tiesiog laikui bėgant veiksmingai ir efektyviai plėsti esamą veiklą, tuo pat metu įgyvendinant ir viršijant iš anksto nustatytus tikslus, iš anksto nustatytus, kai tai įmanoma (gali priklausyti nuo individualios situacijos). Atsižvelgdami į šiuos pirmiau išvardytus veiksnius ir konsultuodamiesi su specialistais, pavyzdžiui, teisininkais ir (arba) buhalteriais, prieš priimdami bet kokius sprendimus, susijusius su paskolų klausimais, turėtumėte užtikrinti, kad viskas vyktų kuo sklandžiau ir kad būtų kuo mažiau netikėtumų, jei kas nors nutiktų ne taip, kaip reikia, arba jei nebūtų tinkamai suplanuota, kaip reikalaujama ir (arba) prašoma ir t. t. Galiausiai, jei teisingai elgiamasi, finansavimas per smulkiojo verslo paskolas gali būti puikus būdas pasiekti savo tikslus.