SSGG (SWOT) analizė

SWOT (stiprybių, silpnybių, galimybių ir grėsmių) analizė yra svarbi priemonė, naudojama analizuojant vidinius ir išorinius veiksnius, kurie gali turėti įtakos verslo sėkmei. Ją gali naudoti bet kokio dydžio organizacijos, norėdamos nustatyti augimo galimybes arba tobulintinas sritis. SSGG analizę sudaro keturios sudedamosios dalys: stiprybės, silpnybės, galimybės ir grėsmės.

Stiprybės

Verslo stiprybės – tai jo privalumai, kuriuos jis gali panaudoti savo tikslams pasiekti. Tai yra tokie ištekliai kaip finansai, personalas, ištekliai ir technologijos. Kitos stiprybės gali būti teigiama viešoji nuomonė, prekės ženklo pripažinimas, patentai ar prekių ženklai ir konkurenciniai pranašumai, pavyzdžiui, išlaidų lyderystė ar produkto diferenciacija. Visų šių stiprybių žinojimas suteikia bet kuriai organizacijai daugiau galimybių pasiekti sėkmę.

Silpnosios pusės

Silpnybės – tai bet kokie įmonės aspektai, kurie gali trukdyti jai siekti sėkmės. Tai gali būti kapitalo lėšų trūkumas, netinkamas darbuotojų mokymo ar išsilavinimo lygis, prasti klientų aptarnavimo standartai ir pasenusios technologijos. Žinodama, kokių silpnybių esama įmonėje, vadovybė gali imtis priemonių joms pagerinti, kol jos netapo rimtomis problemomis.

Galimybės

Galimybės – tai potencialios sritys, kuriose įmonė galėtų augti ateityje. Tai gali būti technologijų pažanga, naujos rinkos, į kurias galima patekti, arba partnerystė su kitomis organizacijomis. Galimų galimybių nustatymas leidžia vadovų komandoms iš anksto planuoti, kaip jas paversti pelningais organizacijos pajamų srautais.

Grėsmės

Grėsmės – tai bet kokie išorės veiksniai, kurie gali pakenkti organizacijos pelningumui arba trukdyti jai siekti savo tikslų. Grėsmių pavyzdžiai: konkurentų atėjimas į tą pačią rinkos erdvę, staigūs klientų poreikių ar skonio pokyčiai arba vyriausybinių taisyklių, darančių įtaką tam tikrose jurisdikcijose teisėtai ir etiškai veikiančių įmonių veiklai, pokyčiai. Išorės grėsmių sekimas padeda organizacijoms nuolat informuoti apie besikeičiančią aplinką, kad jos galėtų atitinkamai prisitaikyti, kol jų nenustebino nuo jų nepriklausančios išorės jėgos.

SSGG analizės įrankio naudojimo privalumai ir trūkumai

SSGG analizės priemonė yra nepaprastai naudinga, kai reikia suprasti dabartinę įmonės padėtį, taip pat padeda nustatyti galimas problemas, su kuriomis ji gali susidurti ateityje. Šio modelio naudojimas padeda sutelkti dėmesį į pagrindines problemas, į kurias reikia atkreipti dėmesį, taip pat leidžia vadovų komandoms veiksmingiau strateguoti, kaip galima išnaudoti savo stipriąsias puses ir kartu sumažinti potencialiai žalingas silpnąsias puses arba išorės jėgų keliamas grėsmes, kad laikui bėgant padidėtų bendras organizacijos augimo potencialas ir sėkmės rodiklis, kai tinkamai įgyvendinama teisingai, turint realių lūkesčių ir iš anksto tinkamai suplanavus.

SWOT analizės įrankio naudojimo privalumai

SWOT analizės įrankio naudojimas suteikia keletą privalumų įmonėms, kurios pasirenka šį modelį kaip pageidaujamą analizės metodą, kai bando priimti sprendimus dėl savo strategijų. Pirma , ji suteikia organizuotą struktūrą, kuri padeda surinkti atitinkamus duomenis, reikalingus išsamiam įvertinimui, todėl sprendimų priėmėjams taip pat lengviau greitai nustatyti pagrindines sritis, į kurias reikia atkreipti dėmesį, veiksmingiau nei alternatyvūs metodai. Antra, kadangi duomenys renkami tiek iš vidinių, tiek iš išorinių šaltinių, visos suinteresuotosios šalys geriau supranta, kodėl reikia priimti tam tikrus sprendimus, todėl prieš juos priimant visi sutinka. Be to, atsakingiems asmenims bus aiškiau, nes vadovų komandos turės visus faktus, todėl galės priimti labiau pagrįstus sprendimus, o ne rinktis greitesnį, bet neteisingą kelią, kurio ištaisymas užtruktų ilgiau ir dėl to sumažėtų bendras našumas. Galiausiai, nors tai ne mažiau svarbu, daugelį galimų problemų galima spręsti iš anksto, o ne reaktyviai, sutaupant papildomų išlaidų, susijusių su remontu po to, kai kas nors sugenda dėl netinkamo išankstinio planavimo.

SWOT analizės įrankio naudojimo trūkumai

Tačiau naudojant šią priemonę yra ir tam tikrų trūkumų, pavyzdžiui, pernelyg supaprastintas požiūris, kuris ne visada naudingas, nes neatsižvelgiama į visus elementus, būtinus norint visapusiškai įvertinti ir suprasti tiek vidaus, tiek išorės veiksnius, darančius įtaką įmonių veiklai, prieš priimant sprendimus, pagrįstus neišsamia informacija, o tai gali kainuoti brangiai ir duoti nepageidaujamų rezultatų, jei iš anksto kruopščiai neatlikus visų veiksmų, prieš pradedant veikti, pirmiausia atsižvelgiama į visus faktus. Kitas trūkumas yra tas, kad dėl savo plataus pobūdžio ji gali nepastebėti svarbių detalių, susijusių konkrečiai su kiekviena situacija, o tai gali suklaidinti vadovus, jei prieš tai nebus tinkamai išnagrinėta.

Išvada

Apskritai SWOT analizės įrankio naudojimas turi daug privalumų, kai yra tinkamai atliekamas, taip pat teikia keletą privalumų, pavyzdžiui, didina vadovų komandų veiksmingumą, taip pat didina suinteresuotųjų šalių aiškumą priimant sprendimus, todėl įmonės gali rasti geresnius kelius savo tikslams pasiekti laikui bėgant, kartu mažindamos riziką, susijusią su nenumatytomis aplinkybėmis, susijusiomis arba su vidiniais organizacijos šaltiniais, arba su išorinėmis aplinkybėmis, kylančiomis iš išorinių jėgų, kurių subjektai negali kontroliuoti, jei viskas vyksta sklandžiai pagal planą, prieš tai tinkamai pasiruošus ir laikantis tinkamo protokolo.