Tiesioginės užsienio investicijos

Tiesioginės užsienio investicijos (PFI) yra svarbi tarptautinių kapitalo srautų forma. Jos susijusios su turto pirkimu užsienio šalyje ir gali turėti didelį ekonominį, socialinį ir politinį poveikį tiek valstybei iniciatorei, tiek valstybei gavėjai. Per pastaruosius dešimtmečius TUI sparčiai augo ir tapo vienu iš pagrindinių besivystančių šalių finansavimo šaltinių, nes įmonės siekia patekti į naujas rinkas arba pasinaudoti esamais gamybos veiksniais užsienyje.

Kas yra tiesioginės užsienio investicijos?

Tiesioginės užsienio investicijos atsiranda tada, kai vienos šalies įmonė tiesiogiai investuoja į kitą šalį, pirkdama materialųjį turtą, pavyzdžiui, žemę, gamyklas arba toje kitoje šalyje įsikūrusių įmonių akcijas. Ši investicijų rūšis skiriasi nuo netiesioginių investicijų, kai bendrovės per tarpininkus perka akcijas vertybinių popierių biržose, o ne faktiškai valdo ir kontroliuoja materialųjį turtą tos šalies teritorijoje. Dažnai siekiama pasinaudoti mažesnėmis sąnaudomis arba didesne grąža nei savo šalyje dėl skirtingų mokesčių režimų, darbo jėgos ar verslo veiklai reikalingų išteklių prieinamumo ir (arba) sąnaudų ir pan.

Su tiesioginėmis užsienio investicijomis susijusi nauda ir iššūkiai

Tiesioginės užsienio investicijos yra galimybė įmonėms, siekiančioms diversifikuoti savo portfelį ir kartu kurti darbo vietas vietoje, o tai gali padėti skatinti ekonomikos augimą ir inovacijas naujose rinkose, į kurias jos nori patekti. Kartu tiesioginės užsienio investicijos gali būti prieštaringos, nes užsienio bendrovės gali pasinaudoti vietos ištekliais ir pigesne darbo jėga, nesuteikdamos bendruomenei naudos mokesčių, aplinkos apsaugos ir kt. požiūriu.

Kaip šalys pritraukia ir reguliuoja tiesiogines užsienio investicijas

Siekdamos pritraukti TUI, šalys dažnai taiko įvairias paskatas, pavyzdžiui, specialiąsias ekonomines zonas arba mokesčių atostogas, kurios leidžia investuotojams naudotis tam tikromis lengvatomis ir atleisti nuo įprastų mokesčių tarifų. Be to, daugelis šalių nustato taisykles, kuriomis siekiama apsaugoti vietos įmones nuo užsienio subjektų perėmimo, kartu leidžiant pakankamo lygio tiesiogines užsienio investicijas, taikant licencijavimo reikalavimus ir kapitalo nuosavybės ir (arba) kontrolės apribojimus.

Išvada

Tiesioginės užsienio investicijos yra galinga priemonė, kuria galima pasinaudoti siekiant palengvinti ekonomikos augimą ir vystymąsi tiek kilmės šalyje, tiek priimančiojoje šalyje. Tačiau vyriausybėms svarbu užtikrinti, kad jos kurtų subalansuotą aplinką, kuri pritrauktų investicijas ir kartu apsaugotų vietos įmones ir darbo vietas, taikydamos atitinkamas taisykles.

Tinkamai prižiūrint ir taikant paskatas, PFI gali tapti galinga jėga, gerinančia gyvenimo lygį visame pasaulyje.